Wyniki badań krwi a prawdopodobieństwo cukrzycy

Witam i proszę o odpowiedź. mam RBC-5.03 przy normie z laboratorium do 5,0. PDW 18,8, norma do 16,0. no i glukoza 133,7, czy to już cukrzyca. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

Prawidłowa glikemia na czczo (poziom cukru) nie powinien przekraczać 99 mg/dl. Glikemia od 100-125 mg/dl jest to tzw. nieprawidłowa glikemia na czczo (stan przedcukrzycowy. Glikemia >= 126 mg/dl wskazuje na cukrzycę. Aby ją rozpoznać, według wytycznych PTD powinna Pani powtórzyć wynik - jeśli ponownie przekroczy wartość 125 mg/dl można u Pani rozpoznać cukrzycę. Jeśli będzie niższy, powinna Pani wykonać test OGTT z 75 g glukozy celem weryfikacji rozpoznania. Przed badaniem powinna być Pani na czczo, tj. min. 8h od ostatniego posiłku. Jeśli rozpoznanie się potwierdzi, proszę skontaktować się ze swoim lekarzem celem rozpoczęcia leczenia. Przy takich wartościach glikemii zwykle wystarcza terapia doustna (często jest to 1 tabletka na dobę, więc proszę nie obawiać się leczenia) Wcześniej jednak lekarz po zbadaniu Pani powinien ocenić Pani zapotrzebowanie na leki i określić sposób leczenia. Jeśli jest Pani osobą otyłą lub ma Pani nadwagę, koniecznie trzeba zredukować masę ciała. Proszę pamiętać o zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej (wskazane spacery).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz