Wynik badania glukozy na poziomie 127,55mg/dL

Witam. Moj tata ma 53 lata. Dzis mial wykonywane badania kontrolne do pracy w tym GLUKOZE ktora wyniosla 127,55mg/dL . Tata nie chce nic z tym zrobic mowi ze na noc najadl sie ciastek i wypil kawe. a rano łykną tabetke ziolowa na uskokojenie i ssał mientusa. Czy to moglo podwyzszyc cukier?

Witam,

Jeśli Pani Tata mówi prawdę, to powyższe czynniki mogły zawyżyć wynik glukozy. Prawidłowa glikemia na czczo wynosi 70-99 mg/dl, 100-125 jest to nieprawidłowa glikemia na czczo (stan przedcukrzycowy), a >=126 mg/dl cukrzyca - przy czym wynik powinien być powtórzony dwukrotnie. Można też ywkonać test OGTT z 75 g glukozy, tzw, "krzywą cukrową" Jednorazowy wynik > 200 mg/dl oznacza cukrzycę. Jeśli tata ma nadwagę lub jest otyły, a do tego mało się rusza i nieprawidłowo odżywia, to powinien zmodyfikować swój styl życia. Na wszelki wypadek warto powtórzyć wyniki za jakieś 3 miesiące, ale na czczo, co znaczy min. 8 h od ostatniego posiłku. Może też wykonać od razu test OGTT z 75 g glukozy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz