Wynik OGTT miesiąc po operacji kręgosłupa szyjnego

Witam.Proszę o odpowiedż.Miesiąc temu miałam operacje kręgosłupa szyjnego.Przed operacją miałam pobraną krew na cukier.Wynik 133 mg/dl.Otrzymałam zalecenie zrobienia testu OGTT- mój wynik -Glukoza na czczo 109mg/dl, Glukoza po 2 godzinach( po podaniu 75 g glukozy ) wyniosła 147 mg/dl. Co to oznacza?Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Ma Pani stan przedcukrzycowy, choć pierwszy wynik 133 mg/dl na czczo wskazywał na cukrzycę, którą rozpoznajemy na czczo >=126 mg/dl (wynik musi być jednak potwierdzony w dwóch pomiarach). W teście OGTT wyszła Pani nieprawidłowa tolerancja glukozy. Warto skontaktować się z diabetologiem i zmodyfikować swój tryb życia celem redukcji ryzyka rozwoju cukrzycy w przyszłości. Wiele obecnie w Pani rękach. Warto zadbać o prawidłową masę ciała, aktywność fizyczną i prawidłową dietę.
Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz