Co znaczy wynik badania glikemii na czczo?

U mojej 11 latki wyszła glikiemia na czczo 101mg% a dziś po 2h jej mierzyłam i wyszlo 108mg% czy muszę się martwić. Poci się i dużo pije

Dobry wieczór,

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi rano na czczo wg aktualnie obowiązujących wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego mieści się w granicach 70-99 mg/dl. Glikemia między 100-125 mg/dl to nieprawidłowa glikemia na czczo, czyli stan przedcukrzycowy, zaś dwukrotne stwierdzenie stężenia glukozy we krwi >=126 mg/dl pozwala postawić rozpoznanie cukrzycy. Wyniki Pani córki są wskazaniem do poszerzenia diagnostyki - należy wykonać test obciążenia glukozą i poleciłbym dodatkowo oznaczyć peptyd C oraz HbA1c - jeśli wyniki będą nieprawidłowe, powinna skontaktować się Pani z diabetologiem, Jeśli córka jest szczupła warto na wszelki wypadek wykonać przesiewowo oznaczenie przeciwciał antyGAD we krwi.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych