Czy powinnam się martwić glukozą na czczo za niską?

Witam zaczęłam 29 tc, zrobiłąm test obciążenia glukozą 75g, na czczo wyszło mi poniżej normy zaś po 2h wyszło mi podwyższone 143. Lekarz zalecił mi wykonać ponownie badanie i na czczo wyszło mi jeszcze niżej niż poprzednio za to po 2h wyszło ok 117. Czy powinnam się martwić glukozą na czczo za niską?

Witam Panią,

Niestety nie podała Pani wartości glukozy na czczo, a to jest dość istotne jak jest ona niska rano. Czy hipoglikemii (zbyt niskiej glukozie) towarzyszą jakieś objawy? Warto oznaczyć sobie razem z poranną glukozą stężenie insuliny we krwi, czy nie jest wówczas za wysokie? Może Pani sobie dodatkowo oznaczyć stężenie peptydu C i z wynikami ponownie udać się do diabetologa. Istotne jest również o której spożywa Pani ostatni posiłek i co Pani je. Według wytycznych PTD z 2014 roku prawidłowy poziom glukozy we krwi na czczo to 70-99 mg%, zaś u kobiet z cukrzycą ciążową zaleca się , aby wartość glukozy rano na czczo oscylowała między 60-90 mg%.

Z poważaniem,

Marek Derkacz