Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie glukozy w 10. tc

Jestem w 10 tygodniu ciąży. Dwa tygodnie temu po wyniku glukozy z krwi na czczo który wynosił 68... Ginekolog skierował mnie do diabetologa. Pani doktor zaleciła mierzenie glikemi kilka razy dziennie. Od paru dni na czczo moje wyniki wynoszą w granicach od 50 do 65. Mimo prowadzenia odpowiedniej diety i zjedzenia posiłku przed snem ten cukier jest nadal niski. Dlaczego tak jest? Czy w związku z tym diabetolog może skierować mnie do szpitala na wyregulowanie cukru?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Posiadanie dzieci przy WZW

Dla kobiety w ciąży każdy problem zdrowotny może być niebezpieczny. A wirusowe zapalenie wątroby brzmi groźnie. Czy wobec tego kobieta z wzw może zajść w ciążę?

Dzień dobry,

Jeśli glikemie są wartości rzędu 50 mg%, to powinna Pani zostać dokładniej zdiagnozowana w warunkach szpitalnych, szczególnie, że jest Pani w ciąży, Warto przy pomiarze glikemii sprawdzić również poziom insuliny oraz wykonać inne dodatkowe badania. Proszę poprosić lekarza o skierowanie do szpitala. Tak niskie wartości glikemii mogą zagrażać Pani i dziecku. Hipoglikemię według aktualnie obowiązujących wytycznych rozpoznajemy przy stężeniu glukozy poniżej 70 mg/dl. Może Pani jeszcze spróbować zmienić glukometr, jeśli np. przy glikemii rzędu 50 mg/dl nie ma Pani objawów hipoglikemii. Jeśli wartości się potwierdzą, sugerowałbym hospitalizację.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy