Test obciążenia glukozą w 26. tygodniu ciąży a cukrzyca ciążowa

Dzień dobry, jestem w 26 tygodniu ciąży, wykonałam test obciążenia glukozą. Wynik na czczo - 82,6; po jednej godzinie - 187,7 oraz po dwóch godzinach 156,3. Proszę o interpretację wyników i poradę. Czy wynik powyżej 140 po dwóch godzinach oznacza definitywnie cukrzycę ciążową?

Dzień dobry,

Według aktualnie obowiązujących wytycznych spełnia Pani kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej. Proszę skontaktować się z diabetologiem, który wyda Pani stosowne zalecenia. Być może na razie wystarczy odpowiednia dieta, więc proszę niepotrzebnie się nie stresować. Otrzyma Pani również glukometr do pomiarów cukru. Zalecana glikemia na czczo dla kobiet ciężarnych to 70 -90 mg/dl, a 1 h po głównych posiłkach do 120 mg/dl.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz