Wyniki badania glukozy w 23. tygodniu ciąży

Witam, jestem w 23 tyg ciąży i po badaniu glukozy obciążeniem 75 g moje wyniki: na czczo 92,3; po 1h 165,9; a po 2h 148,2. Lekarz ginekolog prowadzący dał mi skierowanie do diabetologa, ale najbliższą wizytę mam za miesiąc. Rozmawiałam jedynie z dietetykiem, który powiedział co jeść a czego nie. Dodatkowo zalecono mi powtórzyć glukozę na czczo po wyeliminowaniu cukrów z diety po 3 dniach. Czy moje wyniki są niepokojące? Czy mogę czekać miesiąc czy iść do diabetologa prywatnie?

Dzień dobry,

Glikemia na czczo > 92 mg/dl wg aktualnych wytycznych PTD uprawnia do postawienia rozpoznania cukrzycy ciążowej. Pani wynik tylko nieznacznie przekracza normę. Warto zaopatrzyć się w glukometr i paski oraz mierzyć poziom cukru na czczo i 1 h po posiłkach. Wartości zalecane dla kobiet w ciąży to 70-90 mg/dl na czczo i przed posiłkami oraz < 120 mg/dl 1 h po posiłkach. Na razie powinna wystarczyć odpowiednia dieta i w miarę Pani możliwości systematyczna aktywność fizyczna. Proszę na zapas się nie zamartwiać, bo ...stres podnosi stężenie glukozy. Jeśli wartości glikemii będą przekraczały zalecane normy, wówczas warto wcześniej skontaktować się z diabetologiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz