Wyniki krzywej cukrowej w 27. tygodniu ciąży

INTERPRETACJA WYNIKU KRZYWEJ CUKROWEJ Jestem w 27 tyg ciąży. Wizyte mam dopiero za tydzień. Proszę o interpretacje wyników, czy powinnam przyspieszyć wizyte? Czy to już cukrzyca? Test obciażenia glukoza (75 g) Glukoza na czczo 74 mg/dl Glukoza po 1 godz. 131 mg/dl Glukoza po 2 godz. 181 mg/dl

Dzień dobry,

Wynik testu OGTT wskazuje na cukrzycę ciążową. Glukoza na czczo jest prawidłowa, niestety po 2 h od spożycia roztworu glukozy wynik w ciąży powinien wynosic < 140 mg%. Uzyskany przez Panią wynik wskazuje na cukrzycę ciążową. Warto zapoznać się z zasadami żywienia w cukrzycy i udać się do diabetologa. Jeśli ma Pani taką możliwość, to warto wcześniej zaopatrzyć się w glukometr i wykonać kilka pomiarów glikemii - na czczo i 1 h po głównych posiłkach. Na podstawie pomiarów będzie można stwierdzić, czy w Pani przypadku wystarczy leczenie dietetyczne, czy w okresie ciąży trzeba będzie zastosować małe dawki inuliny. Glikemie na czczo u kobiet w ciąży powinny mieścić się w granicach 60-90 mg/dl, zaś 1 h po głównych posiłkach < 120 mg/dl. Jeśli są wyższe pomimo stosowanej diety warto zastosować w leczeniu insulinę, którą zwykle po rozwiązaniu można odstawić. Proszę zapoznać się z zasadami żywienia w cukrzycy i na spokojnie udać się do swojego diabetologa. Warto również zaopatrzyć się w paski Keto-Diastix i sprawdzić w moczu poziom glukozy i ciał ketonowych, jeśli będą obecne ciała ketonowe i/lub glukoza w moczu, to warto nieco wcześniej wybrać się do diabetologa, który wdroży odpowiednie leczenie i wyda Pani zalecenie dotyczące właściwego postępowania z chorobą. Cukry nie są dramatycznie wysokie, więc proszę się niepotrzebnie nie stresować.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz