Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wyniki testu obciążenia glukozą w 36. tygodniu ciąży

Szanowni Państwo, zwracam się z uprzejmym zapytaniem odnośnie moich wyników testu obciążenia glukoza z wielki niepokojem. Właśnie wracam od lekarza, który stwierdził, że może zagrażać mi cukrzyca ciążowa. Moje wyniki to: Na czczo: 4,73 mmol/l Po 1h: 10,97 mmol/l Po 2h: 6,76 mmol/l. Czy te wyniki mówią już o cukrzycy?! Rozpoczęłam właśnie 36 tydzień ciąży a tu taka wiadomość. Bardzo proszę o radę co robić?!
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Cukrzyca ciążowa

W trakcie ciąży u kobiety może pojawić się cukrzyca ciążowa. Jak można ją wykryć? Jak choroba wpływa na dziecko? Na ten temat wypowiada się prof. Elżbieta Piontek, diabetolog,

Dzień dobry,

Wynik testu OGTT w ciąży w 60 minucie testu >= 10,0 mmol/l uprawnia według obecnie obowiązujących wytycznych PTD do postawienia rozpoznania cukrzycy ciążowej. U Pani wynik nieznacznie przekracza normę, a więc na spokojnie proszę skontaktować się z diabetologiem. Nie jest wykluczone, że wystarczą Pani odpowiednie zalecenia dietetyczne, Z całą pewnością warto zaopatrzyć się w glukometr i sprawdzać stężenie glukozy we krwi na czczo i 1 h po posiłkach. Proszę się nie stresować, wartości glikemii w teście OGTT nie są bardzo wysokie.Diabetolog z pewnością dokładnie Pani wytłumaczy jak postępować, aby cukry nie były zbyt wysokie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy