Wyniki testu obciążenia glukozą w 36. tygodniu ciąży

Szanowni Państwo, zwracam się z uprzejmym zapytaniem odnośnie moich wyników testu obciążenia glukoza z wielki niepokojem. Właśnie wracam od lekarza, który stwierdził, że może zagrażać mi cukrzyca ciążowa. Moje wyniki to: Na czczo: 4,73 mmol/l Po 1h: 10,97 mmol/l Po 2h: 6,76 mmol/l. Czy te wyniki mówią już o cukrzycy?! Rozpoczęłam właśnie 36 tydzień ciąży a tu taka wiadomość. Bardzo proszę o radę co robić?!

Dzień dobry,

Wynik testu OGTT w ciąży w 60 minucie testu >= 10,0 mmol/l uprawnia według obecnie obowiązujących wytycznych PTD do postawienia rozpoznania cukrzycy ciążowej. U Pani wynik nieznacznie przekracza normę, a więc na spokojnie proszę skontaktować się z diabetologiem. Nie jest wykluczone, że wystarczą Pani odpowiednie zalecenia dietetyczne, Z całą pewnością warto zaopatrzyć się w glukometr i sprawdzać stężenie glukozy we krwi na czczo i 1 h po posiłkach. Proszę się nie stresować, wartości glikemii w teście OGTT nie są bardzo wysokie.Diabetolog z pewnością dokładnie Pani wytłumaczy jak postępować, aby cukry nie były zbyt wysokie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz