Czy ten preparat pomoże w leczeniu otyłości?

Witam. Czy mam możliwość dostania recepty na saxende w celu leczenia otyłości? Dodam, że moje BMI wynosi 28.50, mam lekkie nadciśnienie, w badaniu homa wyszło mi wskaźnik homa-ir 2.05, glukoza na czczo 92, Insulina 9,1. Zmagam się z otyłością brzuszna od 10 lat i mam duży problem z utratą cm w pasie wręcz tylko tam tyje. Miewam napady głodu, że mogłabym jeść i jeść i nie umiem nad tym zapanować. Boję się że jak tak dalej będzie to nabawię się cukrzycy. ( miałam również cukrzycę ciążowa). Wiem że saxenda jej składnik pomaga również z otyłością brzuszna właśnie, to jest moja największa zmora ponieważ Utrudnia mi trochę funkcjonowanie. Liczę na to że ten lek pomoże mi wprowadzić w nawyk jeść częściej i mniejsze posiłki i zapanować nad "wilczym głodem". Dodam, że jestem aktywna, dużo chodzę, w okresie jesienno letnim jeżdżę na rowerze, pije jedynie wodę Wysokomineralizowana, nie słodzę kawy ani herbaty ale brzucha nie mogę się pozbyć w żaden sposób, jak tyje to tylko brzuch. Prosze o pomoc czy ten lek może mi jakoś pomóc na tą otyłość brzuszna?
KOBIETA, 38 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za nadesłane pytanie.

Wspomniany preparat Saxenda wpływa na receptory w mózgu, które kontrolują apetyt poprzez powodowanie uczucia pełności i zmniejszenie odczucia głodu. Środek ten jest zalecany osobom potrzebującym pomocy w kontrolowaniu swojej wagi w wyniku schorzeń. Lek ten jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę. Nie może być używany bez konsultacji z lekarzem. Stosowany jest w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami w leczeniu otyłości lub nadwagi, zwłaszcza u osób, które zmagają się z cukrzycą, nadciśnieniem, czy cierpią na zaburzenia oddychania podczas snu – tzw. „bezdech senny”.

Otyłość brzuszna, zwłaszcza u kobiet, jest wynikiem zaburzeń hormonalnych i najczęściej dotyka kobiet w okresie menopauzy. W walce z tą przypadłością niezwykle istotna jest odpowiednia dieta, bogata w białe mięso, razowe pieczywo, ryby, a także inne produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6 oraz świeże owoce i warzywa.

Istotne jest nienajadanie się do syta – lepsze jest spożywanie mniejszych porcji, a częściej. Wówczas tłuszcz nie odkłada się w tkankach, tylko jest spalany na bieżąco.

Może warto byłoby zgłosić się do trenera personalnego, który ustali dla Pani indywidualny plan treningowy połączony z odpowiednią dietą, co z pewnością wspomoże walkę z otyłością brzuszną. Zachęcamy do zapoznania się z zagadnieniami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/otylosc-brzuszna-przyczyny-leczenie-dieta-cwiczenia

https://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-produkty-wspomagajace-dieta-i-aktywnosc-fizyczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-zdrowa-dieta-to-dobre-postanowienie-noworoczne https://portal.abczdrowie.pl/lek-saxenda-dawkowanie-dzialanie-efekty-i-skutki-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/jaka-ilosc-posilkow-dziennie-bedzie-dla-nas-najlepsza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej