Czy ten preparat pomoże w leczeniu otyłości?

Witam. Czy mam możliwość dostania recepty na saxende w celu leczenia otyłości? Dodam, że moje BMI wynosi 28.50, mam lekkie nadciśnienie, w badaniu homa wyszło mi wskaźnik homa-ir 2.05, glukoza na czczo 92, Insulina 9,1. Zmagam się z otyłością brzuszna od 10 lat i mam duży problem z utratą cm w pasie wręcz tylko tam tyje. Miewam napady głodu, że mogłabym jeść i jeść i nie umiem nad tym zapanować. Boję się że jak tak dalej będzie to nabawię się cukrzycy. ( miałam również cukrzycę ciążowa). Wiem że saxenda jej składnik pomaga również z otyłością brzuszna właśnie, to jest moja największa zmora ponieważ Utrudnia mi trochę funkcjonowanie. Liczę na to że ten lek pomoże mi wprowadzić w nawyk jeść częściej i mniejsze posiłki i zapanować nad "wilczym głodem". Dodam, że jestem aktywna, dużo chodzę, w okresie jesienno letnim jeżdżę na rowerze, pije jedynie wodę Wysokomineralizowana, nie słodzę kawy ani herbaty ale brzucha nie mogę się pozbyć w żaden sposób, jak tyje to tylko brzuch. Prosze o pomoc czy ten lek może mi jakoś pomóc na tą otyłość brzuszna?
KOBIETA, 38 LAT 11 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

dziękujemy za nadesłane pytanie.

Wspomniany preparat Saxenda wpływa na receptory w mózgu, które kontrolują apetyt poprzez powodowanie uczucia pełności i zmniejszenie odczucia głodu. Środek ten jest zalecany osobom potrzebującym pomocy w kontrolowaniu swojej wagi w wyniku schorzeń. Lek ten jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę. Nie może być używany bez konsultacji z lekarzem. Stosowany jest w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami w leczeniu otyłości lub nadwagi, zwłaszcza u osób, które zmagają się z cukrzycą, nadciśnieniem, czy cierpią na zaburzenia oddychania podczas snu – tzw. „bezdech senny”.

Otyłość brzuszna, zwłaszcza u kobiet, jest wynikiem zaburzeń hormonalnych i najczęściej dotyka kobiet w okresie menopauzy. W walce z tą przypadłością niezwykle istotna jest odpowiednia dieta, bogata w białe mięso, razowe pieczywo, ryby, a także inne produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6 oraz świeże owoce i warzywa.

Istotne jest nienajadanie się do syta – lepsze jest spożywanie mniejszych porcji, a częściej. Wówczas tłuszcz nie odkłada się w tkankach, tylko jest spalany na bieżąco.

Może warto byłoby zgłosić się do trenera personalnego, który ustali dla Pani indywidualny plan treningowy połączony z odpowiednią dietą, co z pewnością wspomoże walkę z otyłością brzuszną. Zachęcamy do zapoznania się z zagadnieniami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/otylosc-brzuszna-przyczyny-leczenie-dieta-cwiczenia

https://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-produkty-wspomagajace-dieta-i-aktywnosc-fizyczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-zdrowa-dieta-to-dobre-postanowienie-noworoczne https://portal.abczdrowie.pl/lek-saxenda-dawkowanie-dzialanie-efekty-i-skutki-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/jaka-ilosc-posilkow-dziennie-bedzie-dla-nas-najlepsza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty