Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Obwód pasa przy otyłości brzusznej

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące otyłości brzusznej. Czy wymiary talii 100 cm i bioder 105 cm (pomijając ciążę) świadczą o otyłości brzusznej? Chodzi mi o osobę w wieku 32 lat, która przy wzroście 173 cm waży 70 kg. Czy takie wymiary świadczą już o otyłości brzusznej czy jeszcze nie? I jeśli świadczą to chciałabym również zapytać jakie wymiary uznawane są za normę? Czy jest coś takiego jak norma otyłości brzusznej, która może wskazywać na to, jaki powinien być obwód talii i bioder przy konkretnym wzroście i wadze czy to jednak jest uzależnione między innymi od typu sylwetki, figury i różnych innych uwarunkowań i nie da się w ten sposób odpowiedzieć na to pytanie? Przy okazji chciałabym również dowiedzieć się w jaki sposób można walczyć z otyłością brzuszną - czy na to pomaga tylko dieta czy przydadzą się też ćwiczenia? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.
KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu

Otyłość w Polsce

Otyłość brzuszną określa się w dwojaki sposób. Za pomocą obwodu pasa lub jako stosunek obwodu pasa do obwodu bioder. Otyłość brzuszna w przypadku kobiet występuje jeśli obwód pasa jest większy bądź równy 88cm oraz kiedy stosunek obwodu pasa do bioder jest większy lub równy 0,85 w przypadku kobiet. Dla podanych wymiarów stosunek ten wynosi 0,95 zatem występuje otyłość brzuszna.

Absolwentka technologii żywności i żywienia człowieka na SGGW w Warszawie. Ukończyła kursy doskonalące umiejętności pracy jako psychodietetyk i doradca dietetyczny.
0

Witam,
Wskaźnik WHR (iloraz obwodu talii do obwodu bioder) w Pani przypadku wynosi 0,95 i świadczy o otyłości brzusznej (typ jabłko). Prawidłowy wskaźnik dla kobie powinien być niższy niż 0,85 (lub obwód talii poniżej 88 cm). Jednak wskaźnik ten stosuje się tylko dla osób, których BMI wynosi powyżej 25, w Pani przypadku wynosi on 23,39 co nie oznacza nadwagi.
Pozdrawiam,
Natalia Ciesielczuk

0

Obwód pasa u kobiet powyżej 80 cm świadczy o zwiększonym ryzyku chorób sercowo naczyniowych.

Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie http://diet-coaching.xaa.pl/

Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Dietetyk medyczny. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy