Wskaźniki otyłości

Czy istnieje jakiś wskaźnik otyłości inny niż BMI?

Witam! BMI nie jest wiarygodnym wskaźnikiem masy ciała m.in. dla sportowców i kobiet w ciąży. Dokładny obraz kondycji i stanu organizmu daje analiza składu ciała którą wykonuje dietetyk przy pomocy sprzętu diagnostycznego. Przydatne są również pomiary fałdów skórnych i obwodów (szczególnie pomiary obwodu tali i bioder). Obwód talii powyżej 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn świadczy o zwiększonym ryzyku chorób metabolicznych tj.cukrzyca, nadciśnienie, zawał, udar.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Są różne wskaźniki, m.in. WHR - wskaźnik stosunku obwodu bioder i talii, pomiary fałdów skórnych itp. Jednak wszystkie mają jakieś ograniczenia dlatego najlepiej oceniać zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie metodą bioimpedancji elektrycznej.