Czy stłuszczenie wątroby ma związek z wagą?

Witam, mam pytanie odnośnie stłuszczenia wątroby. Czy stłuszczenie może powodowaćproblemy z redukcją wagi czy nie ma to związku z problemem z redukcją wagi?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Stłuszczenie wątroby to schorzenie dotykające ludzi w każdym wieku, ale najczęściej występuje powyżej 40 roku życia. Polega ono na gromadzeniu się tłuszczu w komórkach wątroby. Bardzo często występuje przy tym stan zapalny, co w konsekwencji może prowadzić do marskości wątroby.

Do głównych przyczyn tej przypadłości zaliczyć można: spożywanie alkoholu, czynniki genetyczne, nieodpowiednia dieta, wirusowe zapalenie wątroby, niedobory witamin A i E oraz otyłość. Dieta bogata w potrawy tłuste, smażone i wysoko przetworzone, sprzyja tej chorobie. Dodatkowo, częste spożywanie węglowodanów może potęgować ten stan.

Przyjmowanie niektórych leków, takich jak: estrogeny, sterydy, czy pewne ilości metotreksatu sprzyja temu schorzeniu, tak samo jak występowanie chorób autoimmunologicznych, głównie choroby Leśniowskiego – Crohna.

Stłuszczenie wątroby nie daje specyficznych objawów, czasami może występować dyskomfort ze strony układu pokarmowego, wzdęcia i uczucie pełności. Czasami występuje osłabienie, utrata apetytu, nudności, wymioty, a także żółtaczka.

Schorzenie to często ma związek z otyłością lub nadwagą. Aby skutecznie leczyć tą przypadłość, należałoby wdrożyć zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, owoce i kwasy omega 3 i 6 oraz ubogą w tłuszcze i węglowodany. Dodatkowo, zaleca się suplementację witaminą A i E. Bardzo ważnym etapem leczenia byłaby redukcja wagi oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Proponujemy wizytę u lekarza internisty w celu określenia kierunku leczenia. Specjalista zdecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce i farmakoterapii.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/naturalne-metody-leczenia-stluszczenia-watroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.