Stłuszczenie trzustki i torbiela na wątrobie

Dzień dobry!Miałam wykonane badanie TK które miało sprawdzić stan nerki (po dwóch operacjach usuwanie kamienia)przy okazji wyszło ze mam ogniskowe stluszczenie trzustki i torbiela na watrobie 5mm.Nie naduzywam alkoholu, bardzo bym prosiła o wyjaśnienie co to takiego i czy to grozi.Dziękuję Irena.

Tak niewielkie torbiele w zakresie wątroby jeśli nie są bardzo liczne nie mają znaczenia klinicznego i wymagają jedynie okresowej kontroli np. USG co 1-2 lata. Zaś stłuszczenie trzustki jeśli nie jest związane z jej niewydolnością także nie ma znaczenia klinicznego i zazwyczaj związane jest z nieprawidłową dietą, nadmierną wagą ciała. Prawidłowa dieta, unormowanie wagi ciała zazwyczaj powoduje ustąpienie stłuszczenia.