Dzień dobry!
Pani Krystyno zdrowo zbilansowana dieta jest najlepszą formą walki chorych z otyłością. Odpowiednio dobrana dieta przyczyni się do uzyskania, a później utrzymania odpowiedniej masy ciała. Dodatkowo będzie zapobiega zbyt wysokim i zbyt niskim stężeniom glukozy we krwi. Najważniejsze jednak będzie to, że Pani pozbędzie się otyłości brzusznej. Skoro jest Pani cukrzykiem więc przy następnej wizycie u swojego dietetyka proszę poprosić o ułożenie diety. Pani Krystyno dieta cukrzycowa powinna być jak najbardziej urozmaicona. Powinna być bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zaleca się spożywanie wiele błonnika, witamin czy minerałów, a nie tzw. pustych kalorii. Bynajmniej nie namawiam na odstawienie węglowodanów z diety, ale należy wybierać je rozsądnie. Jednymi z najlepszych produktów tego typu są: kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, płatki owsiane górskie, pieczywo razowe czy pełnoziarniste. Nie jest wskazane z kolei spożywanie tłuszczów zwierzęcych, dużej ilości czerwonego mięsa. Tak więc mięso można jeść 3-4 razy w tygodniu. Zmniejszenie ilości tłuszczów w diecie, szczególnie pochodzenia zwierzęcego, ma podstawowe znaczenie dla osiągnięcia masy ciała dodatkowo ograniczając przy tym ryzyko chorób serca. Aby jednak nie martwić się o pozbycie się białka z diety, gorąco polecam spożywanie ryb morskich czy białka pochodzenia roślinnego jak np. soja, ciecierzyca, soczewica, bób. Dobre tłuszcze, które zawierają w sobie kwasy tłuszczowe omega 3, które również wspomagają odchudzanie i doskonale wpływają na układ nerwowy, znajdzie Pani w rybach, orzechach, oleju lnianym, oliwie z oliwek czy awokado. Prócz regularnych posiłków zaleca się regularne picie wody. Proszę też znaleźć czas na odpoczynek i relaks. Pozdrawiam!

0

Witam serdecznie,

Należy skupić się na pełnowartościowej diecie. Najlepiej jeść mniejsze porcje ale często, aby organizm wciąż pracował a metabolizm przyspieszał. Należy jeść 5 razy dziennie w odstępach co 2,5-3h oraz pić około1,5-2l czystej wody mineralnej. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Powinno się zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

0

Witam serdecznie!
Otyłość brzuszna szczególnie zagraża naszemu zdrowiu i wpływa na wzrost ryzyka powikłań cukrzycy. Konieczna jest dieta redukcyjna. Należy zastosować 5 posiłków dziennie, wykluczyć masło margarynę, białe pieczywo, tłuste ryby i tłuste mięso, marchewkę, buraki gotowane, warzywa strączkowe, żółtka jaj, makaron, kasze, ryż, mąkę. Pić 2 l wody mineralnej niegazowanej na dzień. Zastosować codzienne spacery. Nie smażyć, nie dusić, gotować na parze lub w folii, pergaminie, ograniczyć sól.
Pzdr,
Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny

0

Witam.
Należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych, bo to z reguły złe odżywianie prowadzi do odkładania się zbędnych kalorii w postaci tłuszczu.Następna sprawa to ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia. Zaleca się jeść częściej, ale mniej. Tak, więc zamiast jeść 3 duże posiłki dziennie zjedz ich, 5 ale niech będą mniejsze. Inną sprawą jest jedzenie porządnego śniadania. O tym często się zapomina, ale porządne śniadanie jest kluczowe, bo pobudza nasz metabolizm na cały dzień.Kolacja powinna być zjedzona 2-3 godz przed snem.Pić około 2l wody.Nie obejdzie się także bez ćwiczeń,wykonując ćwiczenia aerobowe spalamy zapasy tłuszczu, a tym samym w końcu dojdziemy do tych zapasów tworzących się na brzuchu.Pozdrawiam
Pozdrawiam

0

Otyłość brzuszna, czyli typ androidalny sylwetki często predysponuje do cuktrzycy typu 2. Jadłospis kobiety o takim typie sylwetki powinno zawierać dużo świeżych warzyw, produktów z całych ziaren zbóż, owoców. Źródłem białka powinny być nasiona roślin strączkowych, ryby i chude świeże mięso. Pozdrawiam serdecznie, mgr Zuzanna Mroczkowska

0

Witam,

W Pani przypadku jako cukrzyka i osoby z otyłością brzuszną zalecałabym dietę opartą o wymienniki i niski indeks glikemiczny. Z całą pewności ważna będzie regularnośc posiłków, nie podjadanie, a także ostatni posiłek przed snem - w zależności od stężenia cukru we krwi i dobranych dawek insuliny. Aby taką dietę ustalić proponuję udać się do dietetyka, który zajmuje się dietoterapią w cukrzycy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty