Jaką dietę stosować przy stłuszczeniu trzustki?

Co moge jeść przy stłuszczeniu trzustki i czego mi nie wolno jesc

Potrzebna jest dieta lekkostrawna, niskotłuszczowa i niskobłonnikowa. Trudno w tym okienku napisać wszystko o tej diecie, ale przede wszystkim należy odstawić potrawy smażone, tłuste, ciemne pieczywo, grube kasze, warzywa kapustne i strączkowe, orzechy, nasiona. Niestety przestrzegam też przed białym pieczywem i kaszami typu manna. W doborze pr. zbożowych należy zachować złoty środek (pieczywo orkiszowe, kasze: jaglana, bulgur, orkiszowa, quinoa, ryż basmati, krakowska, drobna jęczmienna). Bez indywidualnej konsultacji u doświadczonego dietetyka trudno będzie nie popełniać błędów żywieniowych na co dzień. Pozdrawiam

Dzień dobry,

dieta przy stłuszczeniu trzustki jest bardzo istotna.

Kluczowa jest dbałość o zdrową dietę; optymalna dla populacji polskiej jest dieta śródziemnomorska. Można przyjąć, że jest to ta sama dieta co na stłuszczenie wątroby.
Zakłada ona ograniczenie udziału węglowodanów prostych (wszelkiego rodzaju słodyczy, słodzonych napojów gazowanych). Należy zrezygnować z produktów przetworzonych i z dużą zawartością tłuszczów zwierzęcych.
Ważny jest także sposób przygotowania posiłków. Nie zaleca się smażenia w głębokim tłuszczu na rzecz gotowania i duszenia. Dieta trzustkowa powinna być lekkostrawna.
Co jeść w diecie na trzustkę? Zaleca się: pszenne pieczywo, niewzdymające warzywa, chude mleko (kefiry, jogurt), mięso z niską zawartości tłuszczu (cielęcina, indyk), oleje roślinne. Z kolei zakazane są tłuste sery, ciemne pieczywo, ostre przyprawy, konserwy, produkty na bazie tłustych sosów i majonezu, mięso wieprzowe, podroby, tłuste wędliny.
Z racji tego, że często stłuszczeniu trzustki towarzyszy nadwaga i otyłość, zalecana jest regularna aktywność fizyczna (co najmniej 30 minut wysiłku o średniej intensywności 5 razy w tygodniu). Należy ponadto unikać picia alkoholu, z uwagi na jego negatywny wpływ na pracę trzustki i wątroby.

Pozdrawiam