Polekowe zapalenie i stłuszczenie wątroby a dieta

Lekarz stwierdził u mnie polekowe zapalenie i stłuszczenie wątroby jaką dietę powinnam stosować? wiem że tłuste smażone słodkie alkohol powinnam wykluczyć a co z warzywami i owocami ?które powinnam wyeliminować z diety i co z nabiałem często jadam jogurt naturalny z mieszanką którą sama sobie przygotowuje ( otręby płatki owsiane zarodki pszenne pestki dyni słonecznika itd) czy to jest dozwolone ? jak przygotowywać posiłki co wykluczyć z diety czy mogę jeść surowe warzywa lub robić z nich soki

Dzień dobry,

Zalecaną dietą w schorzeniach wątroby jest dieta niskotłuszczowa. Jednakże kiedy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, zaczyna wstępować niewydolność wątroby wprowadza się dietę niskobiałkową.
Przede wszystkim z diety należy wkluczyć produkt tłuste - wieprzowina (wyjątek schab, ale gotowany), gęś, skóra drobiowa, podroby (wątroba, serca, żołądki), wysokoprzetworzone wędliny (w tym pasztet, pasztetowa, kaszanka, mielonki), ciasto francuskie, kruche, serniki, śmietana, ciasteczka maślane.
Pieczywo należy smarować cienko masłem lub nasączać oliwą z oliwek.
Z nabiału należy wyeliminować ser żółty, pleśniowy, tłusty twaróg. Mleko 2%, jogurt naturalny, kefir jest dozwolony.
Z owoców należy ograniczyć grejpfruty oraz bogate w fruktozę - banany (max 1 na dzień), winogrona, arbuzy, melon, suszone owoce (rodzynki, morele). Owoce najlepiej spożywać w formie przecierów, startych, soków. Spośród warzyw należy unikać kapustnych oraz strączkowych - ciężkostrawne, a także ogórków. Warzywa najlepiej spożywać gotowane, przetarte. Dozwolone są także świeżo przygotowane soki i koktajle.
Ostrożnie należ podchodzić do produktów z dużą zawartością błonnika - otręby, pieczywo żytnie, gdyż długo zalegają w przewodzie pokarmowym i mogą powodować wzdęcia, bóle brzucha.
Oczywiście należ unikać octu i warzyw konserwowanych.

W sklepie należy wybierać produkt jak najmniej przetworzone bez konserwantów i barwników, gdyż są metabolizowane w wątrobie i mogą pogarszać jej stan.

Witam!
Przy stłuszczeniu wątroby dieta powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa. Najlepiej spożywać warzywa gotowane, owoce utarte, jogurty naturalne, kefir, maślankę, pieczywo jasne niskoziarniste, gotowane, chude mięso