Zapytaj lekarza

7 2 8 , 5 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Fakty o zdrowiu - Preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla zdrowia

Witam serdecznie,

Dieta lekkostrawna to taka dieta, która nie dostarcza produktów powodujących zwiększenie produkcję kwasu solnego, a co za tym idzie pojawienie się dolegliwości bólowych. Produkty te najczęściej mają dużą zawartość błonnika lub są ciężkostrawne, przez co dłużej zalegają w żołądku.
W diecie tej zaleca się małe, ale częste posiłki (5-6), aby nie obciążać żołądka. Może Pani spożywać warzywa, ale ważne żeby były one młode, świeże i pozbawione skórki. Powinna je Pani przygotować na parze lub gotować. Należy unikać jedzenia świeżych warzyw w dużych ilościach, bo zawierają one dużo błonnika.
Z diety powinna Pani wyeliminować: mocne herbaty i kawy; słodycze; alkohol; owoce cytrusowe; przyprawy: pieprz czarny; chilli; czosnek granulowany; tłuste wędliny i mięso; sery żółte.
Warzywa, które spokojnie może Pani jeść: młoda cukinia, marchewka, pomidor bez skórki, ogórki bez skórki i pestek, gotowany kalafior, brokuły.
Dieta lekkostrawna może dawać wytyczne, ale nie jest powiedziane, że w Pani przypadku spełni się w 100%, dlatego należy próbować jeść wszystkie warzywa (oczywiście wcześniej gotowane) i sprawdzać czy nie pojawiają się dolegliwości bólowe.
Zachęcam też do skorzystania ze strony naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl, gdzie znajdzie Pani informacje na temat zdrowej i prawidłowej diety.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada również tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością "fitness - nowoczesne formy gimnastyki".
0
Mgr inĹź. Aleksandra ĹťyĹowska
Mgr inĹź. Aleksandra ĹťyĹowska Dietetyk

Witam. W diecie lekkostrawnej powinna Pani unikać warzyw kapustnych, cebuli, czosnku, porów, ogórków, rzepy, czy rzodkiewki. Pozostałe warzywa może Pani jeść, najlepiej dojrzałe i gotowane. Musi Pani wyeliminować potrawy smażone oraz ciężkie sosy. Najlepsze metody przyrządzania posiłków to gotowanie, gotowanie na parze i pieczenie. Proszę unikać ostrych przypraw, tłustych produktów, a także ograniczyć ilość błonnika. Rosół może Pani jeść, ale na delikatnym wywarze z mięsa, a nie z kości.
Pozdrawiam.

W diecie lekkostrawnej zaleca się aby warzywa i owoce były poddawane obróbce termicznej np. gotowaniu lub pieczeniu. A co do rosołu to jednak zgodnie z naszą tradycją jest to tłusta zupa (im tłuściejszy rosół tym lepszy) - natomiast przy diecie lekkostrawnej nie powinno się spożywać tłustych produktów. Możemy owy rosół zamienić na rosołek warzywny czyli tzw. "zupę nic".

Fizjoterapeuta i dietetyk. Absolwentka Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
0

Witam serdecznie

Witam. W diecie lekkostrawnej zalecana jest obróbka termiczna warzyw i owoców - należy ograniczyć ilość błonnika. Proszę unikać: warzyw kapustnych, czosnku, cebuli, porów, rzodkiewek, ogórków. Najlepsze metody przyrządzania posiłków to gotowanie, gotowanie na parze i pieczenie (w folii, rękawie). Rosół może Pani jeść, ale na delikatnym wywarze z mięsa, a nie z kostki rosołowej.

Pozdrawiam,
Katarzyna Wawrzyniak
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy