Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy gastryczne po zjedzeniu warzyw

Witam mam problem z jedzeniem warzyw. Zawsze po zjedzeniu warzyw, np. sałatki ogórek, pomidor, papryka, kukurydza, czuję, że wszystko mi się w brzuchu przelewa. Głośno mi bulgocze i czuję ucisk w podbrzuszu. Jestem także wzdęta. Nigdy wcześniej tak nie miałam, nie zmieniłam diety. Czy to jakaś nietolerancja warzyw?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Ryzyko związane z gastroskopią

Gastroskopia to badanie wykonywane w celu oceny stanu układu pokarmowego. Czy może być ono dla nas niebezpieczne? Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Witam,
przyczyny mogą być bardzo różne. Warzywa mają sporo błonnika, który jest ciężkostrawny. Być może jest to przyczyna Pani problemów. Proponuję zwiększyć spożycie jogurtów z probiotykami bądź sięgnąć po gotowe preparaty z probiotykami. Ułatwią trawienie błonnika. Drugą kwestią są dodatki do warzyw np tłuste sosy na bazie śmietany czy oleju mogą powodować dyskomfort. Warto zamienić olej rzepakowy (pochodzi z rodziny kapustnych) na oliwę, zaś śmietanę na jogurt.

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0
Mgr Monika Macioszek Dietetyk
60 poziom zaufania

Przyczyną Pani dolegliwości może być zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Radzę udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, a w przypadku potwierdzenia diagnozy właściwe leczenie. Oprócz przyjmowania leków, ważna jest odpowiednia dieta, w której należy unikać potraw wzdymających tj. wszelkiego rodzaju kapustne i strączkowe. Surowe warzywa i owoce najlepiej zastąpić gotowanymi. Powinna Pani również ograniczyć w swojej diecie kawę, mocną herbatę, ostre przyprawy, napoje gazowane, alkohole oraz pokarmy tłuste i smażone ponieważ mogą one nasilić dolegliwości.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy