Dlaczego mam ten długotrwały ból głowy?

Dzień dobry, od ok. roku towarzyszy mi codzienny ból głowy. Na początku myślałam, że to przez zmianę diety, ponieważ zdiagnozowano mi insulinoopornosc, ale neurolog to wyklucza. Budzę się rano bez bólu głowy, natomiast bezpośrednio po śniadaniu następuje ból głowy, który zmniejsza się dopiero wieczorem. Neurolog sugeruje problem ze stawem skroniowo zuchwowym. Dentysta stwierdził, że nie mam problemu z żuchwa, ale ja czuję w niej napięcie oraz w szyi Stwierdził, że mam wadę zgryzu, ponieważ nie mam dwóch dolnych szóstek i zęby przez to źle się układają. Szóstki miałam usuwane bardzo dawno, ok.10 lat temu. Czy to możliwe, że po takim czasie zaczęły mi sie dopiero pojawiać bóle głowy związane z wada zgryzu? Czy może jednak to być jakaś nietolerancja pokarmowa, która pojawia sie od razu po posilku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, że ból głowy, na który Pani się skarży, jest dla Pani mocno niekomfortowy oraz budzi wiele niepokoju. Ponieważ trwa już tak długo, dobrze byłoby wyjaśnić jego przyczynę.

Niestety, zasugerowanie diagnozy na odległość, na podstawie krótkiego opisu jest niemożliwe. Potrzebny jest szczegółowy wywiad z Panią oraz być może wyniki badań.

Bóle głowy to objaw, który może mieć bardzo różne pochodzenie. Może być schorzeniem sam w sobie lub pochodzić z nieprawidłowości w funkcjonowaniu wielu układów w ustroju. Tylko w przypadku nagłego bólu głowy, z towarzyszącymi omdleniami, wymiotami, czy gorączką jest potrzebna natychmiastowa interwencja lekarza. W innym wypadku można spokojnie przeprowadzić diagnostykę, wykluczając krok po kroku różne możliwości.

Najczęściej spotykane bóle głowy to migreny lub napięciowe bóle głowy. Bóle napięciowe powstają wskutek stresu, przy czym chodzi zarówno o stres psychiczny, jak i fizjologiczny, czyli np. nieodpowiednia ilość snu, czy nieprawidłowe odżywianie. Zastanawiam się, na ile denerwuje się Pani długo trwającym bólem i oczekuje go już po śniadaniu? Proszę uważnie zaobserwować okoliczności jego pojawiania się. Czy zawsze jest to poranek po posiłku?

Proponuję konsultację u lekarza pierwszego kontaktu, dokładne opisanie problemu i wykonanie badań, które powinien zalecić. Być może wyniki zasugerują dalszy kierunek diagnostyki, może wizyty u innych specjalistów. Możliwe są również bóle głowy wynikające z wad wzroku – wtedy należy odwiedzić okulistę.

Pozdrawiam ciepło i proponuję jeszcze lekturę artykułów na temat bólów głowy:

https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.