Co oznaczają napięciowe bóle głowy?

Witam, od dłuższego czasu miewam nawracające bóle głowy, przypominające napięciowy ból. Jednak ból niekiedy jest bardzo silny i przewlekły i tabletki nie pomagają. Ból głowy pojawia się o różnych porach. Do tego co jakiś czas powracają mi mdłości, niezależnie od pory dnia. Nagle robi mi się bardzo niedobrze i robię się blada, ale nie wymiotuje. Co to może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wyobrażam sobie, że opisywane przez Panią bóle głowy muszą być uciążliwe i utrudniać funkcjonowanie. Dlatego dobrze byłoby znaleźć przyczynę i jej zaradzić jak najszybciej.

Częste bóle głowy mogą być chorobą same w sobie lub być jedynie objawem toczącego się w organizmie innego procesu chorobowego. Mogą być sygnałem ostrzegawczym, nie należy ich lekceważyć. Proszę zwrócić uwagę na takie czynniki jak: częstotliwość pojawiających się objawów bólowych, jak bardzo silny jest to ból, jak długo trwa i czy się zmienia. Zazwyczaj bóle głowy są to bóle migrenowe lub bóle napięciowe związane ze stresem i napięciem mięśni. Mogą występować dodatkowe objawy, jak np. wspomniane przez Panią nudności. Najbardziej niepokojące są sytuacje, gdy ból głowy ma nagły początek lub gdy towarzyszą mu dodatkowe objawy neurologiczne, jak gorączka, wymioty, zaburzenia widzenia, świadomości, drgawki.

Jeśli chodzi o napięciowy ból głowy jego głównym źródłem jest stres. Może to być również głód, odwodnienie, pogoda, niedostateczna ilość snu, długie zachowywanie jednej pozycji, używki. Napięciowy ból głowy zazwyczaj dotyczy okolic czoła, skroni, zdarza się, że obejmuje całą głowę. Postępowanie przy tego typu bólu głowy to zapobieganie sytuacjom, które go powodują, czyli: regularne odżywianie, picie wody oraz nauczenie się metod samouspokajania w sytuacjach stresowych. Farmakologicznie leczy się go przyjmując doraźnie niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Proponuję, by skontaktowała się Pani z lekarzem pierwszego kontaktu, a być może i ze specjalistą neurologiem w celu pogłębienia diagnostyki i doboru odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę rychłego opanowania tej przykrej dolegliwości.

Zachęcam również do lektury artykułów oraz odpowiedzi na podobne pytania na naszym portalu::

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowe-bole-glowy-oraz-dretwienie-rak-i-nog

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.