Witam serdecznie!
Dziękuję za pytanie, które umieściła Pani na naszym portalu.
Niestety nie jest możliwe postawienie diagnozy na odległość i na podstawie krótkiej notatki. Możliwości są bardzo różne, ponieważ ból głowy jest objawem nieswoistym. To znaczy, że może być skutkiem wielu różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.
Przykładowo źródłem bólów głowy mogą być przyjmowane leki, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, nadczynność lub niedoczynność gruczołu tarczowego, nadciśnienie itp. Jeszcze inna, dość częsta przyczyna to napięciowe bóle głowy – wywoływane przez stres. Najczęściej odczuwane są w części potylicznej i sądząc po Pani opisie, możliwe, że ma Pani do czynienia właśnie z nimi. Mowa o stresie zarówno psychicznym, trudnych emocjach, napięciu, lęku, nadmiernym staraniu się, by zaspokoić potrzeby innych osób lub też fizjologicznym, którym jest niedostateczna ilość snu, odwodnienie, hałas, silne zmęczenie. Proszę się zastanowić, zaobserwować, czy bóle głowy pojawiają się po jakichś specyficznych sytuacjach – po ciężkim dniu, zdenerwowaniu czymś, wykonywaniu pracy pod presją czasu, zbyt krótkim śnie itd.
Proponuję następnie odwiedzić lekarza rodzinnego i wykonać zaproponowane przez niego badania. Być może zaleci też wizytę u specjalisty.
Jeśli potwierdzi się, iż Pani bóle głowy mają charakter napięciowy, pomocne będą wszelkie metody relaksacyjne, nauka odpoczywania, rozluźniania ciała, a zwłaszcza mięśni ramion, górnej części pleców. Na początku nauczenie się odczuwania własnego ciała w tym obszarze i rejestrowania napięcia. Gdyby nie udawało się osiągnąć tego własną pracą, może być pomocna rozmowa z psychologiem na temat trudności, które być może są zbyt obciążające i potrzebne jest wypracowanie innych sposobów reagowania.
Zapraszam też do lektury artykułów wymienionymi niżej:
• https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie
• https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy
Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznacza taki ból okolicy skroni? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają te bóle głowy u 35-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają napięciowe bóle głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza taki ból głowy w skroniach? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tym bólem głowy przy oku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza ten napięciowy ból głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam ten długotrwały ból głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mam robić tymi zawrotami głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają u mnie te uciski w obrębie głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak pozbyć się bólu w okolicy lewej skroni? – odpowiada Redakcja abcZdrowie