Co oznaczają u mnie te uciski w obrębie głowy?

Witam. Od stycznia 2021 roku mam bóle głowy, na początku były to uciski na czole , potem na skroniach a teraz pod brwiami, dodam, że w tym okresie miałam mało aktywności fizycznej i prace siedzącą w złej pozycji, czasami łapałam się na tym, że mam zaciśnięte zęby i były jakby obolałe. Gdy jeździłam na rowerze ból ten trochę przechodził, jednak potem przy braku aktywności fizycznej znowu wracał i był codziennie. Miałam również trochę stresów i jestem osobą która szybko się stresuje. Potem doszło do tego, że często w nocy nie mogłam zasnąć lub się wybudzałam parę razy w ciągu nocy, czasami z takim lękiem, dodał, że w 2012 roku leczyłam się na nerwice lękową. Boje się jeździć pociągami od momentu gdy jechałam i ktoś zemdlał więc wmówiłam sobie, że mi też coś się może stać. Jestem ogólnie dzień w dzień zestresowana gdyż ciągle myślę o bólach głowy i zaczęłam czytać w internecie o guzach mózgu i wmówiłam sobie, że na pewno go mam i ciągle o tym myślę. Byłam u psychiatry przepisał mi setaloft jednak nie biorę gdyż po nim dostałam strasznej wysypki i gorszych lęków. Byłam u lekarza rodzinnego i dał mi skierowanie do neurologa. Byłam w czwartek i badanie fizykalne wyszło prawidłowe a ja i tak nadal sobie wmawiam guza. Do tego teraz doszły kłujące bóle głowy kilkosekundowe z lewej strony głowy, a czasami z prawej i wtedy zaczynam bać się o swoje życie. Gdy wieczorem klade się spać czuje, że mam mocno spięte mięśnie twarzy i ciężko mi jest zasnąć. Nie dawno bolał mnie również kręgosłup i kark. Moja aktywność fizyczna jest teraz zerowa gdyż boje się, że gdy wstaje to ból się nasili albo zemdleje. Czy te kłujące bóle głowy mogą być objawem nerwicy? Głowa mnie boli również gdy jem, albo gdy poruszał głową czy to może być od napiętych mięśni?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyny bólu i ucisku w obrębie głowy mogą być bardzo różne. Jeżeli podczas wizyty u neurologa nie stwierdzi on żadnych nieprawidłowości, a zlecone przez niego badania również okażą się prawidłowe i nie wykryją żadnych chorób na tle neurologicznym, wówczas warto poszukać innej przyczyny Pani objawów. Czasami ucisk w okolicy czoła lub skroni może pojawić się również z powodu problemów laryngologicznych, np. z zatokami lub zaburzeń w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego. Warto także skonsultować się z ortopedą, aby wykluczyć schorzenia kręgosłupa szyjnego.

Z pytania wynika, że jest Pani osobą która się często stresuje i denerwuje, można więc podejrzewać, że źródłem tych dolegliwości jest tzw. napięciowy ból głowy, który często sprawia wrażenie ucisku w okolicy brwi i skroni. Jest to ból, który pacjenci zazwyczaj odczuwają po obu stronach głowy. Może mieć różne natężenie, które zmienia się pod wpływem określonych czynników, takich jak przemęczenie, długotrwały stres czy problemy ze snem. Tego typu dolegliwościom bólowym często towarzyszy napięcie mięśni karku.

W walce z tym bólem pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, w tym medytacja oraz masaże. Warto również udać się do psychologa, aby przepracować swoje problemy natury emocjonalnej.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

Przydatne mogą okazać się również odpowiedzi ekspertów portalu na pytania związane ze zbliżoną tematyką:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekly-napieciowy-bol-glowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-napieciowy-bol-glowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy-spowodowany-stresem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.