Dlaczego mam ten ucisk w czaszce?

Od kilku tygodni odczuwam w głowie ucisk. Jest to lewa cześć skroni i powyżej. Ból nie jest silny, ale uciążliwy bo odczuwany stale. Odczuwam go jako ucisk, mrowienie, dretwienie. Neurolog na NFZ zbagatelizował sprawę stwierdzając że nie może to być noc poważnego. Moje pytania, czy może to być objaw nerwicy lub ucisk od kregoslupa szyjnego(rezonans wykazał drobne zmiany zwyrodnieniowe) pominął. Czy powinnam więc konsultować te dolegliwości raz jeszcze u innego lekarza? Czy to może rzeczywiście tylko jakieś niegroźne nerwobóle?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dolegliwość, którą Pani opisuje może mieć wiele przyczyn. Przewlekłe, uciskowe bóle głowy bardzo często dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku.

Ze wskazanych objawów neurologicznych, można by stwierdzić, że towarzyszą Pani napięciowe bóle głowy. To dość powszechna przypadłość spowodowana wieloma czynnikami.

Ten konkretny rodzaj bólu głowy, określany jest zazwyczaj jako tępy i uciskowy, jedno- lub obustronny. Mają one słaby lub umiarkowany charakter. Bardzo rzadko towarzyszą temu wymioty i nudności, jednakże mogą występowanie zwiększone reakcje na światło i dźwięki. Przyczyną tego stanu może być przede wszystkim wzmożone napięcie mięśniowe, zwłaszcza mięśni: szyi, karku i barków.

Istnieje wiele czynników, które zwiększają napięcie mięśni, głównie mięśni obwodowych i głowy. Zaliczyć można do nich: przewlekły stres emocjonalny, stany lękowe i niepokój, nieprawidłową postawę ciała oraz niedobory snu oraz przyjmowanie jednej pozycji w ciągu dnia. Jednocześnie niedostateczna aktywność fizyczna oraz zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, mogą potęgować takie dolegliwości bólowe.

Aby złagodzić towarzyszące objawy, można by wypróbować pewnych technik relaksacyjnych, ograniczanie stresu, wykonywanie masaży, a także zadbanie o zdrowy sen i prawidłowe nawodnienie organizmu. Należałoby również zrezygnować z używek oraz ograniczyć spożywanie nabiału i węglowodanów.

Ze względu na odległość, trudno jest określić źródło Pani dolegliwości, dlatego więc proponujemy ponowną wizytę u lekarza neurologa. Specjalista zdecyduje o dalszym leczeniu oraz konieczności wykonania badań obrazowych, takich jak: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy, aby potwierdzić, bądź wykluczyć występowanie napięciowych bólów głowy.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

https://zdrowie.parenting.pl/napieciowy-bol-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.