Co oznacza taki ból okolicy skroni?

Witam, boli mnie skron lewa, również przy dotyku , lekkie muśnięcie palcem powoduje bol. Nie jest to bol jakiś mocny ale czuje dyskomfort. Boli tez lewe oko czasem mam wrażenie jak by łzawiły. Choruje na nerwicowy lękowa czy to może być bol napieciowy? Boli od miesiąca na 6 dni tylko ustąpiło, nie biorę tabletek przeciwbólowych bo aż tak mocno nie boli. Byłam u lekarza rodzinnego w Niemczech, ponieważ tu mieszkam powiedział że nie ma potrzeby sie przeswietlac. Zbadała mnie swoim okiem i powiedziała że naurologicznie jest wszystko wporzadku. Czy jest to obaw do nie pokoju?? Czy to nie guz

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bóle głowy, o których Pani pisze mogą być na tle napięciowym. Jest to bardzo powszechny rodzaj bólu, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Może być traktowany jako rodzaj nerwobólu, występujący samoistnie.

Czynniki, które mogą wpływać na napięciowe bóle głowy to przede wszystkim: przewlekły stres i towarzysząca jemu nerwica lękowa, stałe napięcie emocjonalne, nadużywanie różnych używek, jak papierosy, alkohol, kawa, ale również niewystarczające nawodnienie organizmu oraz zbyt mała ilość snu. Udowodniono, że zmęczenie i sytuacje stresogenne mogą potęgować takie dolegliwości.

Do podstawowych objawów tej przypadłości można zaliczyć ból jedno- lub obustronny występujący zazwyczaj w obrębie skroni, ale i rozlewający się na całą głowę. Ból ma charakter uciskowy, niekiedy tępy. Może trwać nieprzerwanie nawet do kilkunastu dni. Czasami przy tych objawach występuje światłowstręt i wzmożona reakcja na dotyk.

Aby potwierdzić tą diagnozę, należałoby wykonać badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy, jako bardziej precyzyjne badanie.

Proponujemy konsultację z lekarzem neurologiem, aby zdecydował o dalszej diagnostyce oraz właściwym kierunku leczenia. Właściwie dobrana farmakologia, unikanie sytuacji stresowych oraz dbanie o komfort psychiczny, powinno zmniejszyć odczuwane dolegliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.