Dlaczego miewam takie bóle głowy mając 25 lat?

Od miesiąca mam bóle głowy zlokalizowane ma całej głowie. Bóle są częste. Pojawiają się w ciągu dnia i nasilają wieczorem. Nie są silne, a raczej uciążliwe. W styczniu rok temu miałam wykonywane RM z kontrastem. Wszystko wyszło w porządku. Oprócz boli glowy od kilku dni dochodzi jakby " strzelanie w uszach" ( uczucie jakby pękających baniek) Czasem zdarza się, że jest mi niedobrze. Byłam tydzień temu u neurologa. Po badaniu nie stwierdził nieprawidłowości. Natomiast ja nadal bardzo stresuje się i obawiam, że bóle mogą być guzem mozgu bądź inna powazna choroba. Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, iż bóle głowy, które Pani przeżywa, są przedmiotem sporego niepokoju, zapewne też trudno funkcjonować, kiedy się pojawiają. Brak diagnozy, mimo konsultacji z lekarzem, może frustrować.

Proszę wziąć pod uwagę, iż przyczyny bólów głowy mogą być bardzo różnorodne: od błahych do groźnych, a prawdopodobieństwo tych poważniejszych nie jest wysokie. Należy się niepokoić i szybko działać jedynie w sytuacji, gdy bóle głowy pojawiły się nagle, na skutek urazu lub występują wraz z nimi inne silne symptomy, takie jak gorączka, wymioty, zaburzenia widzenia, czy utrata przytomności. W innym wypadku należy postępować spokojnie i systematycznie szukać diagnozy. Ustalenie etiologii bólów głowy w konkretnym wypadku często wymaga spotkań z lekarzami kilku specjalizacji, a także wykonania sporej ilości zaleconych przez nich badań.

Istnieje osobna jednostka chorobowa – ból głowy sam w sobie. W innym wypadku jest on objawem innych procesów chorobowych przebiegających w organizmie. Najczęściej występuje migrena lub napięciowe bóle głowy. Te ostatnie są skutkiem stresu, długotrwałego napięcia emocjonalnego bądź innych stresogennych dla organizmu czynników takich jak niewłaściwe odżywianie, czy brak zachowania higieny snu.

Niestety, z uwagi na dużą ilość możliwości nie jest możliwe zasugerowanie, jaki problem występuje w Pani wypadku. Proponuję, by udała się Pani do lekarza rodzinnego, opisała mu rodzaj bólów oraz dokładne okoliczności, kiedy się pojawiają i poprosiła o sugestie dalszej diagnostyki. Możliwe, że zostanie Pani skierowana na konsultację do innego specjalisty np. podążając za objawem strzelania w uszach – do laryngologa.

Możliwe jest również nerwicowe podłoże bólów głowy. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i ustalić postępowanie, należałoby skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Zapraszam też do lektury artykułów wymienionych poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.