Jak postępować z uciskowymi bólami głowy u 34-latki?

Dzień dobry, Mam 34, jestem kobietą. Leczę się na stany lękowe i depresyjne. Ostatni miesiąc był dla mnie bardzo ciężki. Od kilku tygodni cierpię na bóle głowy - ból ma charakter uciskowy, rozpierający, pojawia się w okolicach czoła i czubka głowy. Pojawiają się zawroty głowy. Bardzo się martwię a wizytę u lekarza mam za kilka dni. Czy niepokój jest uzasadniony?
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie zadane na naszym portalu. Współczuję Pani sytuacji, w której się znalazła. Depresja, zaburzenia lękowe już same w sobie są bardzo trudnym doświadczeniem. Zapewne ból głowy, który się pojawił, nie ułatwia odnalezienia lepszego samopoczucia.

Rozumiem, że bóle głowy, wraz z zawrotami się dotkliwe i potęgują lęki. Jednak na odległość nie jest możliwe odgadnięcie przyczyny takich objawów. Proszę pamiętać, że szybka interwencja lekarza jest potrzebna w sytuacji, gdy ból głowy ma nagły charakter i towarzyszą mu dodatkowe symptomy takie jak gorączka, wymioty, utrata przytomności, zaburzenia widzenia. W innych wypadkach trzeba działać systematycznie i wykluczać różne opcje po kolei. Możliwe, że do uzyskania diagnozy trzeba będzie spotkać się z różnymi specjalistami i wykonać zalecone przez nich badania.

Bóle głowy to objaw, który może towarzyszyć różnym zaburzeniom w pracy organizmu. Przykładowe możliwości to skutki uboczne przyjmowanych leków, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, nadciśnienie, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Inna grupa przyczyn wywołuje bóle napięciowe – czyli te związane z przeżywaniem stresu. Czasem jest to stres psychiczny, czasami fizjologiczny, czyli mała ilość snu, odwodnienie, głód, czy hałas.

Wspomniała Pani o planowanej wizycie u lekarza. Należałoby zacząć od lekarza rodzinnego, wykonać badania, które zaleci i porozmawiać z nim, do jakiego ewentualnie specjalisty należałoby się udać w dalszej kolejności: np. neurologa, kardiologa.

Warto również, by zainteresowała się Pani możliwością, iż bóle głowy mają podłoże psychosomatyczne. Wspomniała Pani o silnym stresie w ostatnim czasie. Nasz organizm często w taki sposób (przez somatyzację) daje znać o problemach psychicznych, które są zbyt ciężkie do udźwignięcia. Napisała Pani również o lęku i depresji – mam nadzieję, że jest Pani pod opieką zarówno lekarza psychiatry, jak i psychoterapeuty. Połączenie tych dwóch metod leczenia daje najlepsze efekty i najbardziej trwałą remisję choroby.

Zapraszam do zapoznania się z artykułami wymienionymi niżej:

https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy

Pozdrawiam ciepło i życzę powrotu do pełni sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty