Jak postępować z uciskowymi bólami głowy u 34-latki?

Dzień dobry, Mam 34, jestem kobietą. Leczę się na stany lękowe i depresyjne. Ostatni miesiąc był dla mnie bardzo ciężki. Od kilku tygodni cierpię na bóle głowy - ból ma charakter uciskowy, rozpierający, pojawia się w okolicach czoła i czubka głowy. Pojawiają się zawroty głowy. Bardzo się martwię a wizytę u lekarza mam za kilka dni. Czy niepokój jest uzasadniony?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie zadane na naszym portalu. Współczuję Pani sytuacji, w której się znalazła. Depresja, zaburzenia lękowe już same w sobie są bardzo trudnym doświadczeniem. Zapewne ból głowy, który się pojawił, nie ułatwia odnalezienia lepszego samopoczucia.

Rozumiem, że bóle głowy, wraz z zawrotami się dotkliwe i potęgują lęki. Jednak na odległość nie jest możliwe odgadnięcie przyczyny takich objawów. Proszę pamiętać, że szybka interwencja lekarza jest potrzebna w sytuacji, gdy ból głowy ma nagły charakter i towarzyszą mu dodatkowe symptomy takie jak gorączka, wymioty, utrata przytomności, zaburzenia widzenia. W innych wypadkach trzeba działać systematycznie i wykluczać różne opcje po kolei. Możliwe, że do uzyskania diagnozy trzeba będzie spotkać się z różnymi specjalistami i wykonać zalecone przez nich badania.

Bóle głowy to objaw, który może towarzyszyć różnym zaburzeniom w pracy organizmu. Przykładowe możliwości to skutki uboczne przyjmowanych leków, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, nadciśnienie, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Inna grupa przyczyn wywołuje bóle napięciowe – czyli te związane z przeżywaniem stresu. Czasem jest to stres psychiczny, czasami fizjologiczny, czyli mała ilość snu, odwodnienie, głód, czy hałas.

Wspomniała Pani o planowanej wizycie u lekarza. Należałoby zacząć od lekarza rodzinnego, wykonać badania, które zaleci i porozmawiać z nim, do jakiego ewentualnie specjalisty należałoby się udać w dalszej kolejności: np. neurologa, kardiologa.

Warto również, by zainteresowała się Pani możliwością, iż bóle głowy mają podłoże psychosomatyczne. Wspomniała Pani o silnym stresie w ostatnim czasie. Nasz organizm często w taki sposób (przez somatyzację) daje znać o problemach psychicznych, które są zbyt ciężkie do udźwignięcia. Napisała Pani również o lęku i depresji – mam nadzieję, że jest Pani pod opieką zarówno lekarza psychiatry, jak i psychoterapeuty. Połączenie tych dwóch metod leczenia daje najlepsze efekty i najbardziej trwałą remisję choroby.

Zapraszam do zapoznania się z artykułami wymienionymi niżej:

https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy

Pozdrawiam ciepło i życzę powrotu do pełni sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.