Witam serdecznie!
Dziękuję za pytanie zadane na naszym portalu. Współczuję Pani sytuacji, w której się znalazła. Depresja, zaburzenia lękowe już same w sobie są bardzo trudnym doświadczeniem. Zapewne ból głowy, który się pojawił, nie ułatwia odnalezienia lepszego samopoczucia.
Rozumiem, że bóle głowy, wraz z zawrotami się dotkliwe i potęgują lęki. Jednak na odległość nie jest możliwe odgadnięcie przyczyny takich objawów. Proszę pamiętać, że szybka interwencja lekarza jest potrzebna w sytuacji, gdy ból głowy ma nagły charakter i towarzyszą mu dodatkowe symptomy takie jak gorączka, wymioty, utrata przytomności, zaburzenia widzenia. W innych wypadkach trzeba działać systematycznie i wykluczać różne opcje po kolei. Możliwe, że do uzyskania diagnozy trzeba będzie spotkać się z różnymi specjalistami i wykonać zalecone przez nich badania.
Bóle głowy to objaw, który może towarzyszyć różnym zaburzeniom w pracy organizmu. Przykładowe możliwości to skutki uboczne przyjmowanych leków, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, nadciśnienie, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Inna grupa przyczyn wywołuje bóle napięciowe – czyli te związane z przeżywaniem stresu. Czasem jest to stres psychiczny, czasami fizjologiczny, czyli mała ilość snu, odwodnienie, głód, czy hałas.
Wspomniała Pani o planowanej wizycie u lekarza. Należałoby zacząć od lekarza rodzinnego, wykonać badania, które zaleci i porozmawiać z nim, do jakiego ewentualnie specjalisty należałoby się udać w dalszej kolejności: np. neurologa, kardiologa.
Warto również, by zainteresowała się Pani możliwością, iż bóle głowy mają podłoże psychosomatyczne. Wspomniała Pani o silnym stresie w ostatnim czasie. Nasz organizm często w taki sposób (przez somatyzację) daje znać o problemach psychicznych, które są zbyt ciężkie do udźwignięcia. Napisała Pani również o lęku i depresji – mam nadzieję, że jest Pani pod opieką zarówno lekarza psychiatry, jak i psychoterapeuty. Połączenie tych dwóch metod leczenia daje najlepsze efekty i najbardziej trwałą remisję choroby.
Zapraszam do zapoznania się z artykułami wymienionymi niżej:
• https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie
• https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy
Pozdrawiam ciepło i życzę powrotu do pełni sił.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co mam robić tymi zawrotami głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tym silnym bólem głowy u 22-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają u mnie te uciski w obrębie głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają napięciowe bóle głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mogą znaczyć takie uciskowe bóle głowy? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Co oznaczają te silne i uciskowe bóle głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tym bólem głowy przy oku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza taki ból w okolicy skroni? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam ten długotrwały ból głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tymi bólami głowy i zawrotami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie