Co oznaczają te bóle głowy u 35-latki?

Od ponad roku boli mnie co 2-3 tygodnie głowa. Stosowałam w ciągu roku leki: Xeplion - 75 mg, Ketilept - 100 mg, Glucophage - 1000 mg, a obecnie stosuję Euthyrox - 25 mikrogramów. Towarzyszy mi brak radości, odczuwania emocji. Proszę powiedzieć, co jest przyczyną tak częstych bólów głowy? Czy wymienione leki powodują tak częste bóle głowy? Kobieta, 34 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie zadane na naszym portalu.

Rozumiem, że doświadczane przez Panią bóle głowy są dotkliwe. Niestety na odległość i na podstawie krótkiej notatki nie jest możliwe odkrycie przyczyny Pani dolegliwości.

Producenci wymienionych przez Panią leków przeciwpsychotycznych, wśród możliwych skutków ubocznych wymieniają bóle głowy. Jeśli chodzi o metforminę (glucophage) oraz lewotyroksynę (Euthyrox) to jest to dużo mniej prawdopodobne. Jednak należy pamiętać, że każda osoba reaguje indywidualnie na przyjmowane leki.

Bóle głowy to niespecyficzny objaw, przyczyna może być bardzo różna. Mogą być to na przykład przyjmowane leki. Niedoczynność tarczycy także może objawiać się bólami głowy. Najczęstszą postacią są bóle migrenowe lub napięciowe – związane z przeżywaniem stresu. Stresu rozumianego nie tylko jako silne emocje, ale także w rozumieniu fizjologicznym, czyli odwodnienie, głód, niedostateczna ilość snu, hałas. Jeszcze inne źródła mogą leżeć w nadciśnieniu, zmianach zwyrodnieniowych.

Proponuję na początek wybrać się do lekarza rodzinnego i z nim omówić możliwości, a następnie wykonać potrzebne badania, które potwierdzą lub wykluczą dany kierunek. Prawdopodobnie potrzebna będzie też wizyta u neurologa. Warto również zainteresować się możliwością psychosomatycznego podłoża bólów głowy i zaobserwować, czy nie pojawia się w lub po trudnych emocjonalnie okolicznościach?

Zapraszam do zapoznania się z artykułami poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.