Gdzie szukać przyczyny tych skurczów brzucha?

Dzień dobry. Wykonano TK jamy brzusznej przeglądowe oraz po dożylnym podaniu środka kontrastowego z wtórnym opracowaniem. Wątroba niepowiększona o prawidłowym cieniowaniu miąższu, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez uwapnionych konkrementów. Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych; przewód trzustkowy Wirsunga nieposzerzony. Żołądek bez uchwytnych w badaniu TK pogrubień ściany. Śledziona niepowiększona, jednorodna. Nadnercza obustronnie niepowiększone, bez zmian ogniskowych. Nerki obustronnie o prawidłowym położeniu i wielkości, o prawidłowym cieniowaniu miąższu, bez kamicy ani zastoju. Moczowody nieposzerzone. Uwidocznione pętle jelitowe nieposzerzone, ich ocena ograniczona(obkurczenie,zalegające masy kałowe w jelicie grubym). Przestrzeń zaotrzewnowa bez powiększonych węzłów chłonnych. Naczynia tętnicze nieposzerzone,zakontrastowane. Zmian patologicznych w zakresie zobrazowanych struktur kostnych nie uwidoczniono. W zakresie objętych badaniem nadprzeponowych partii płuc zmian naciekowych ani ogniskowych nie uwidoczniono. Wnioski Obraz trzustki w badaniu TK prawidłowy. Wskazaniem do badania były stolce tłuszczowe oraz bóle skurczowe brzucha o nieznanej etiologii. Badania gastroskopii (delikatny limfocytarny stan zapalny) oraz kolonoskopii i rezonansu jelita cienkiego nic nie wykazują. Nietolerancje pokarmowe wyeliminowane i wykluczone z jadłospisu. Bóle brzucha są mocno odczuwalne na zakrętach jelit w każdym kwadrancie. Nagłe uciski i rozkurczania widoczne gołym okiem. Gdzie szukać przyczyny skurczów brzucha?

Wspomina Pan o wykluczeniu nietolerancjaci pokarmowych, nie wspomniał Pan, czy przeprowadzono diagnostykę w kierunku celiakii. Proszę także wykonać test w kierunku SIBO. Stolce tłuszczowe mogą sugerować przewlekle zapalenie trzustki. To podstępna choroba, często w jej przebiegu nie występują żadne odchylenia w badaniach laboratoryjnych i obrazowych (w tym TK). Warto rozważyć empiryczną suplementację enzymów trzustkowych (Kreon) i wdrożenie leczenia trimebutyną (Debretin)- lek świetnie sprawdza się w różnego rodzaju dolegliwościach zespołu jelita drażliwego. W razie braku poprawy proszę o kontakt w wiadomości prywatnej.