Co oznaczają wyniki badań narządów jamy brzusznej?

Wyniki z krwi 05.07.2018 ALT 45,9 U/l zakres <31 Amylaza 207,35 U/l zakres 28,00-100,00 Lipaza 135,00 U/l zakres 13-60 Amylaza w moczu 727 U/l zakres <460 Wyniki z krwi 17.09.2018r. Amylaza 159,54 U/l zakres 28,00-100,00 Lipaza 84,26 U/L zakres <60,00 USG - 06.05.2018r. Wątroba niepowiększona, zmian nie wykazuje. Pęcherzyk żółciowy średniej wielkości, w trzonie wykazuje złóg wielkości 21mm i podejrzenie kilkumilimetrowego złogu w przewodzie pęcherzykowym. Ściany pęcherzyka grubości prawidłowej. Przewód żółciowy wspólny nieposzerzony bez widocznych złogów. Trzustka niepowiększona, hyperechogeniczna o dość jednorodnej echogeniczności bez zmian ogniskowych. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Śledziona o długości 11mm bez zmian. Występują objawy zaburzeń czynnościowych żołądka z refluksem dwunastniczo-żołądkowym, z hypersekrecją, zaleganiem resztek pokarmowych na czczo. W jelitach zmian nie znaleziono. Położenie i wielkość nerek prawidłowe. Nerka lewa z torbielą korową 15mm. Poza tym nerki i pęcherz moczowy bez zmian. Macica wielkości prawidłowej bez zmian. Endometrium szer. 9-10mm, jednorodne. W lewym jajniku owalna zmiana cystyczna 0x5mmm. Zaotrzewnowe węzły chłonne niepowiększone. Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie stwierdzono. TK - 19.09.2018r. Wątroba niepowiększona, umiarkowanie i jednorodnie hipodensyjna, prawdopodobnie na tle niewielkiego stłuszczenia. Zmian ogniskowych w wątrobie nie stwierdzono. Drogi żółciowe wewnątrz i pozawątrobowe nie są poszerzone. Pęcherzyk żółciowy prawidłowej wielkości bez zmian w ścianach i świetle. Żrednica żyły wrotnej mierzona we wnęce wątroby wynosi ok. 16mm. W fazie żylnej i opóźnionej badania zwraca uwagę częściowy ubytek wypełnienia żyły krezkowej górnej (artefakt? zmiany zakrzepowe?) Trzustka prawidłowej wielkości i struktury bez wyróżniających się zmian ogniskowych. Nerki położone typowo, niepowiększone, o prawidłowym zróżnicowaniu korowo-rdzeniowym oraz zachowanej funkcji wydzielniczej i wydalniczej. Dolne bieguny nerek znajdują się poza zakresem skanowania. Oba nadnercza i śledziona są prawidłowe. Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych ani wolnych kolekcji płynu. Przypodstawne partie płuc nie zawierają zagęszczeń ogniskowych. Proszę o konsultację. Co wynika z badań ? Na co wskazuje podwyższona lipaza i amylaza ? TK nie wskazuje kamieni w woreczku żółciowym a mam skierowanie do szpitala na operację czy powinnam iść ?

Lek. Tomasz Budlewski

a jakie są dolegliwości? proponuje udać się do lekarza gastroenterologa aby ustalić odpowiednie postępowanie
sądzę że warto jest rozszerzyć badania i wykluczyć proces zakrzepowy
Jednocześnie przepraszamy za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź.