Dieta przy raku jelita grubego i chorej wątrobie

Witam!bardzo prosze o pomoc w dobraniu diety dla mojego Taty u ktorego 2 lata temu stwierdzono raka jelita grubego,dodam rowniez ze Jego watroba przy tym wszystki jest tak slaba ze nie wiemy co Mu podawac by tym nie dodac Mu bolu...z gory DZIEKUJE!!!

• Dokładnie przeżuwaj pokarm. Nigdy nie jedz w pośpiechu, ponieważ stres i napięcie utrudniają trawienie .
• Potrawy przyrządzaj metodą gotowania w wodzie, na parze, w naczyniach bez wody. Możesz stosować duszenie lub obsmażanie produktów bez tłuszczu na patelniach do smażenia beztłuszczowego. Zalecane jest pieczenie w folii przezroczystej, pergaminie, na ruszcie, w piekarniku lub opiekaczu elektrycznym.

• Nie spożywaj potraw smażonych i pieczonych na tłuszczu. Nasiąknięte tłuszczem dania są ciężkostrawne i długo zalegają w przewodzie pokarmowym. Ewentualne tłuszcze w niewielkiej ilości podawaj na surowo do gotowych potraw (np. oleje do sałatek). Nie spożywaj zasmażanych i zawiesistych zup.

• Ze względu na problemy z przewodem pokarmowym staraj się jeść posiłki bardzo regularnie, bez pośpiechu i unikaj zdenerwowania. Stres przy jedzeniu może dodatkowo nasilać dolegliwości chorobowe. Zaplanowane w diecie godziny posiłków powinny być ściśle respektowane.

• Ograniczaj używki, takie jak alkohol, papierosy, kawę, a także dania słone.

• Nie objadaj się na noc, żeby uniknąć kłopotów z trawieniem.

• Unikaj ostrych przypraw.

• Dodawaj do posiłków lecytynę, aby ułatwić emulgowanie tłuszczów i odciążyć wątrobę i woreczek żółciowy.

•Zwróć uwagę na estetykę podawanych posiłków, apetycznie podane dania zjesz z większym apetytem.

•Wybieraj produkty bogate w witaminy C, A, E oraz D.

•Nie jedz jaj w ilości większej niż 2-3 sztuki tygodniowo.

•Warzywa i owoce spożywaj w postaci gotowanej, surówek lub soków.

•Potrawy powinny być gotowane lub przyrządzane na parze. Dopuszcza się również duszenie bez wcześniejszego obsmażania, lub pieczenie w folii czy naczyniach żaroodpornych.

•Jedz częściej, ale w mniejszych ilościach.

•Jeżeli borykasz się z brakiem apetytu, ogranicz spożywanie płynów bezpośrednio przed posiłkami.

•Z diety wyeliminuj produkty wysokoprzetworzone, wędzone, marynowane, tłuste i słodkie.

Życzę zdrowia

Ogólnie powinna to być tzw dieta lekkostrawan bez pieczeni, tłustych i wzdymających potraw, ale tutaj jest istotne działanie empiryczne, tzn próba co dobrze toleruje pacjent, bo to jest najwazniejsze