Odżywianie się po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Witam. Miałam tydzień temu usuwany woreczek żółciowy. Dietę toleruję chyba dobrze bo nic mnie nie boli. Jem małymi porcjami 5 posiłków dziennie. Jednak męczą mnie wzdęcia brzucha. Czy to normalne po zabiegu? Mogę się poratować espumisanem ? Druga sprawa stolec. Jest "pół płynny" i zawiera zółć. Czytałam gdzieś ze to się powinno po miesiącu unormować. Nie wiem czy to prawda czy mam się z tym udać do lekarza prowadzącego. Podrawiam

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, prosze sie nie martwić, przez jakiś czas po operacji taki stan może sie utrzymywać. Proszę stosowac sie do zaleceń i w razie długiego utrzymywania sie polplynnego stolca i wzdęć udać sie do lekarza prowadzącego. Pozdrawiam

Są to w miarę normalne objawy w tydzień po takiej operacji , powinno się niebawem unormować , proszę jednak , na spokojnie , po Świętach skontaktować się z operatorem , gdyż ja nie znam przebiegu operacji , zż

Witaj,

• Dokładnie przeżuwaj pokarm. Nigdy nie jedz w pośpiechu, ponieważ stres i napięcie utrudniają trawienie .
• Potrawy przyrządzaj metodą gotowania w wodzie, na parze, w naczyniach bez wody. Możesz stosować duszenie lub obsmażanie produktów bez tłuszczu na patelniach do smażenia beztłuszczowego. Zalecane jest pieczenie w folii przezroczystej, pergaminie, na ruszcie, w piekarniku lub opiekaczu elektrycznym.
• Nie spożywaj potraw smażonych i pieczonych na tłuszczu. Nasiąknięte tłuszczem dania są ciężkostrawne i długo zalegają w przewodzie pokarmowym. Ewentualne tłuszcze w niewielkiej ilości podawaj na surowo do gotowych potraw (np. oleje do sałatek). Nie spożywaj zasmażanych i zawiesistych zup.
• Z płynów, zamiast mocnej herbaty, kawy i kakao pij przegotowaną wodę, kawę zbożową, herbatę ziołową i owocową.
• Ze względu na problemy z przewodem pokarmowym staraj się jeść posiłki bardzo regularnie, bez pośpiechu i unikaj zdenerwowania. Stres przy jedzeniu może dodatkowo nasilać dolegliwości chorobowe. Zaplanowane w diecie godziny posiłków powinny być ściśle respektowane.
• Do potraw, których podstawę stanowią jaja, dodaje się tylko białka. Do niektórych potraw można dodać niewielką ilość żółtka, tak aby w momencie spożycia było ono jak najbardziej rozcieńczone.
• Ograniczaj używki, takie jak alkohol, papierosy, kawę, a także dania słone.

Pozdrawiam
jarnuszewska.dobrydietetyk.pl