Jak jeść po operacji pęcherzyka żółciowego?

Witam, co jeść w pierwszych dniach po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego? Czy można pić kompot? Nie lubię kasz, zup mlecznych etc. czym mogę je zastąpić? Czy ta operacja jest bezpieczna? Słyszałam że występują po niej powikłania tj zarzucanie żółci do żołądka, kolki itp. czy to prawda?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Po usunięciu woreczka żółciowego wskazana jest dieta lekkostrawna, uboga w produkty tłuszczowe. Niewskazane są tłuste wędliny czy mięsa, słonina, smalec, sery (topione, żółte, długodojrzewające), ostre dania, mocna herbata, kawa, alkohol, słodycze, napoje gazowane. Należy też unikać produktów, które mogą wywoływać wzdęcia, jak np. warzywa strączkowe, cebula, śliwki. Należałoby nieco ograniczyć jedzenie bogate w błonnik: pieczywo pełnoziarnistego, surowe warzywa, owoce, nasiona orzechy. Tak więc, odpowiadając na Pani pytanie – owszem, można spożywać kompot.

W diecie po operacji pęcherzyka żółciowego mogą się za to znaleźć: chude ryby i mięso (drób, cielęcina, dorsz, pstrąg, sola), pieczywo pszenne, biały ryż, ziemniaki, kasza manna, płatki owsiane. Dania powinny być gotowane lub przygotowywane na parze. Warto również postawić na kilka mniejszych posiłków ciągu dnia, zamiast jednego czy dwóch bardzo obfitych.

Więcej informacji na temat operacji pęcherzyka żółciowego może Pani znaleźć tu:

https://portal.abczdrowie.pl/cholecystektomia-laparoskopowa

https://portal.abczdrowie.pl/cholecystostomia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.