Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Usunięcie kamieni z pęcherzyka żółciowego a spożywanie kapusty

witam, proszę o informację, czy kapusta jest ciężkostrawna? miałam usunięte kamienie z woreczka żółciowego i teraz po zjedzeniu jakiegokolwiek dania z kapusty odczuwam bóle brzucha. Proszę o informację, czy mogę ją w ogóle jeść?
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Dieta 1000 kalorii

Dzień dobry,
Kapusta jest dość ciężkostrawna, ponadto często przygotowana jest jako zasmażana, bigos oraz serwowana z tłustym mięsem lub smażonymi potrawami, co dodatkowo utrudnia jej trawienia i dłużej zalega w przewodzie pokarmowym.
Każdy organizm inaczej toleruje pokarmy. Proszę za jakiś czas spróbować wprowadzić do diety kapustę, ale jako surówki (kapusta pekińska) i zobaczyć jak zareaguje organizm.
Spożywanie kapusty pod postacią bigosu lub zasmażanej może być już niemożliwe. Proszę za jakiś czas spróbować, ale dania warto wzbogacić w zioła, lub tuż po jej spożyciu wypić mięte lub zieloną herbatę, bowiem zwiększają strawność.

Dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
Ewa Kozłowska Dietetyk, Warszawa
82 poziom zaufania

Witam,
Kapusta jest ciężko strawna wiec jeżeli powoduje u Pani dolegliwości proponuję wykluczyć ją z diety. Dodatkowo nasze tradycyjne dania z kapusty zawierają dużą ilość tłuszczu i cebuli co może nasilać dolegliwości. Proponuję sprawdzić czy ma Pani dolegliwości po takich potrawach jak: brukselka gotowana na parze lub kapusta włoska z wody - przy teście nie dodajemy tłuszczu do potraw.

Dietetyk z ponad 20-letnim stażem. Kierownik Poradni Dietetycznej w Warszawie.
0

Witam, po usunięciu pęcherzyka żółciowe obowiązuje dieta łatwostrawna. W związku z tym powinno się unikać produktów wzdymających np cebula, kapusta, groch itd.
Dieta każdej osoby powinna być dostosowana indywidualnie, uwzględniać preferencje żywieniowe oraz samopoczucie po spożyciu pokarmów, Jeżeli więc źle się pani czuje po kapuście lepiej z niej zrezygnować, ewentualnie można spróbować kapustę kiszoną, może będzie lepiej tolerowana.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy