Jakie jest leczenie kamicy żółciowej?

Mam pytanie - w jaki sposób leczy się kamicę żółciową ?
MĘŻCZYZNA, 43 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

leczenie kamicy żółciowej jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim jest to stan ogólny oraz samopoczucie pacjenta. Kolejnymi są wyniki badań obrazowych, w tym USG czy TK. Ponadto wyniki badań laboratoryjnych takich jak markery stanu zapalnego (OB, CRP), morfologia krwi, poziomy prób wątrobowych (ALT, AST, GGTP) oraz trzustkowych. Ważnym aspektem jest również samopoczucie pacjenta. Jeśli objawy są łagodne, pacjent nie zgłasza silnego bólu a kamienie nie są bardzo duże czy nie powodują poważnych zaburzeń wyników badań, to lekarze przeważnie decydują się na obserwację bądź leczenie objawowe. Kiedy pojawiają się objawy bólowe o mniejszym bądź większym natężeniu, na ogół leczenie kamicy polega na usunięciu woreczka żółciowego.

Ból pochodzący od pęcherzyka z czasem robi się bardzo dotkliwy i przyjmuje różne postaci. Część pacjentów odczuwa przewlekle ucisk bólu, który powoduje dyskomfort. Niestety duża część ma ataki kolki żółciowej, która jest bardzo bolesna i wymaga interwencji w szpitalu. Na ogół konieczne jest podawanie bardzo silnych leków rozkurczowych w postaci kroplówek. Dlatego też warto pomyśleć o zabiegu operacyjnym wcześniej, aby nie doprowadzić do silnych ataków. O całokształcie leczenia oczywiście decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-zolciowa

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-a-kamica-zolciowa

https://portal.abczdrowie.pl/cholecystektomia-laparoskopowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.