Co oznacza wynik MR po usunięciu woreczka żółciowego?

Wynik rezonansu .Stan po cholecystektomi stan po papillotomi i usunięciu załogów żolciowych .Przewód zolciowy wspólny w odcinku nadtrzustkowym o świetle do 7,5 mm,w odcinku trzustkowy 10 mm - w odcinku dystalnym z dwoma złogami śr. 3mm i 2mm.Drogi żółciowe wewnatrzwatrobowe nieposzerzone .Przewód wirsunga nieposzerzony. Proszę o odpowiedź czy te zlogi są w przewodzie trzustkowym blisko trzustki ? I czy jest inny sposób pozbycia się tych zlogow oprócz endoskopi .Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu był przeprowadzony zabieg usunięcia woreczka żółciowego. Istotnym jest również, jakie objawy występowały po zabiegu, a także obecnie.

Z racji odległości, na podstawie samego wyniku rezonansu magnetycznego trudno jest jednoznacznie ocenić aktualny stan Pani zdrowia. Zalecamy zatem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości stacjonarną konsultację z lekarzem gastrologiem lub chirurgiem. Specjalista po precyzyjnej analizie wyniku badania obrazowego i badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Na podstawie wskazanego opisu rezonansu dróg żółciowych można by stwierdzić, że uchwycono pojedyncze złogi w obrębie przewodu trzustkowego. Zazwyczaj kamica trzustkowa objawia się nagłym i silnym bólem nadbrzusza, możliwym zażółceniem skóry, wymiotami i nudnościami. W zależności od towarzyszących dolegliwości, stan ten wymaga leczenia. O jego sposobie może zadecydować wyłącznie lekarz. W pierwszej kolejności zazwyczaj stosuje się farmakoterapię oraz właściwą dietę. Następnie należy rozważyć leczenie endoskopowe, które jest mniej inwazyjną metodą niż tradycyjna operacja.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-trzustki-charakterystyka-narzadu-rodzaje-chorob-i-objawy

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kamica-trzustkowa-oraz-czeste-wzdecia-i-uczucie-pelnosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej