Codzienne problemy z zaparciami

Witam serdecznie mam mały problem od ponad roku z zaparciami aczkolwiek dziennie się wypróżniam ale z męczarnią mój stolec jest twardy i bobkowaty jak u królika, przyjmuje dużo płynów jem dużo błonnika jak leże to na podbrzuszu po lewej stronie czuje twardą kluche, jak zjem cokolwiek nawet po śniadaniu to mój brzuch się robi nadęty co by mogło być nie tak? pomocy mam się martwić? pozdrawiam
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Sugerowałabym na początek zastosowanie około 30-dniowej terapii probiotykowej złożonym preparatem (posiadającym kilka szczepów bakterii probiotycznych, najlepiej w towarzystwie prebiotyku stymulującego ich rozwój). Bardzo często przyczyną nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit jest brak prawidłowej mikroflory, którą można odbudować za pomocą probiotyków. Jeżeli taka terapia okaże się nieskuteczna sugerowałabym wizytę u dietetyka celem określenia prawidłowości diety (nadpodaż błonnika również może się objawiać problemami z zaparciami, szczególnie jeżeli dominują nierozpuszczalne jego frakcje) oraz gastroeneterologa, który sprawdzi czy w jelitach nie ma zaburzeń czynnościowych.

0
Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław
53 poziom zaufania

Dzień dobry.
Powodów może być wiele. Stawiałabym na jakąś nietolerancje pokarmową - można zrobić sobie taki test w laboratorium i wyeliminować określone produkty. Jeżeli po miesiącu nie bedzie poprawy, wybrałabym się do lekarza, bo powodów może być naprawdę wiele. Proszę nie zapominać o tłuszczu w diecie.
Pozdrawiam serdecznie

0

Witaj,
Nie spożywaj potraw smażonych i pieczonych na tłuszczu. Nasiąknięte tłuszczem dania są ciężkostrawne i długo zalegają w przewodzie pokarmowym. Ewentualne tłuszcze w niewielkiej ilości podawaj na surowo do gotowych potraw (np. oleje do sałatek). Nie spożywaj zasmażanych i zawiesistych zup.

• Staraj się wypijać dziennie przynajmniej 5-6 szklanek wody niegazowanej.

• Nie jedz zbyt późno posiłków. Ostatni powinien być zjedzony nie później niż 3 godziny przed snem.

• Z płynów, zamiast mocnej herbaty, kawy i kakao pij przegotowaną wodę, kawę zbożową, herbatę ziołową i owocową.

• Ze względu na problemy z przewodem pokarmowym staraj się jeść posiłki bardzo regularnie, bez pośpiechu i unikaj zdenerwowania. Stres przy jedzeniu może dodatkowo nasilać dolegliwości chorobowe. Zaplanowane w diecie godziny posiłków powinny być ściśle respektowane.

• Ograniczaj używki, takie jak alkohol, papierosy, kawę, a także dania słone.

• Wyeliminuj z diety napoje gazowane, gdyż powodują wzdęcia.

• Ograniczaj jedzenie słodyczy i potraw z białej mąki. Unikaj także cukru i słodzonych napojów.

• W zależności od nasilenia zaparć podawaj do 6-12 łyżek stołowych (30-60g) otrąb. Otręby można mieszać z mlekiem, jogurtem, wodą, płatkami owsianymi

Jeśli chcesz sprawdzić czy masz jakieś nietolerancje pokarmowe, polecam test FOOD DETECTIVE- można wykonać samemu w domu- koszt 300-350 pln.

Pozdrawiam
www.jarnuszewska.dobrydietetyk.pl

0

Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Wymienione produkty mogą wpływać na problemy z wypróżnianiem. Polecam spożywać produkty bogate w błonnik (produkty pełnoziarniste, otręby, warzywa), pić wystarczającą ilość płynów (szczególnie wody) oraz zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną.
Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problemy z zaparciami po porodzie

Mam 29 lat urodziłam pół roku temu karmie piersią. Id porodu mam problemy z zaparciami do tego doszły teraz bóle brzucha i bóle w rzebrach po prawej stronie nawet jak dotykam i ból promieniuje do łopatki prawej. I barku. Nie mam kaszlu ani żadnych innych objawów jedynie bóle kręgosłupa i zgaga utrzymująca się od ciąży. Usg jamy brzusznej jest ok. Badania na wątrobowe alat bilurbina itp ok.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problemy z zaparciami u niemowlaka

Ogromne problemy z zaparciami u 5 miesięcznego niemowlaka Witam. Proszę o poradę. Mój 5 miesięczny syn jest na mm. Na początku był dokarmiamy piersią i mm. Miał ogromne problemy z zaparciami i wtedy pomógł nutramigen. W 4 miesiącu zaczęły się ogromne problemy. Synka zaczęły męczyć potworne bóle brzuszka. Odstawilam pierś i była poprawa, ale nitramigen spowodował silne zaparcia, stopce bardzo twarde i odddawane jedynie za pomocą czopka. Ulewanie nawet 2h po posiłku. Za porada pediatry przeszliśmy na bebilon pepti. Tutaj również poprawy brak. Pediatra wskazał kolejna zamianę, tym razem na bebilon comfort. Dodam, ze syn miar robione usg brzuszka, nie ma żadnych złogów, wszystko jest w porządku. Jak mogę pomoc dziecku. Widzę jak bardzo się meczy. Nie śpi nocami, nad ranem pojawiają się silne skurcze.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

niestety nie wspomina Pani, jak często dziecko się wypróżnia oraz jak wygląda wówczas zawartość pieluchy, a jest to istotne. Jeżeli podawane dziecku mieszanki mlekozastępcze nie rozwiązały problemu, mimo że są to produkty hipoalergiczne, stosowane w przypadku alergii na BMK oraz przy kolkach, zaparciach i refluksie, to pozostaje wizyta u gastroenterologa, do czego Panią zachęcam. Poza tym warto wykonać morfologię krwi z oznaczeniem poziomu TSH, a także być może konieczna będzie wizyta u alergologa. Choć w 95% przypadków niemowląt z zaparciami problem mija samoistnie z czasem, to niestety w 5% przyczyną zaparć są choroby układu nerwowego, alergie i celiakia, a nawet niedoczynność tarczycy. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-niemowlat.

Sugerowałabym także skonsultowanie się z pediatrą w celu ustalenia, czy nie warto byłoby rozpocząć rozszerzania diety – u dzieci, u których zaparcia mają charakter nieokreślony, niezwiązany z żadną chorobą układu trawiennego czy alergiami, niekiedy wprowadzenie urozmaiconej diety przynosi poprawę częstotliwości wypróżnień. Oczywiście w takiej sytuacji rozszerzanie diety należy przeprowadzić z dużą dozą ostrożności oraz bez pośpiechu, mimo iż według stanowiska WHO preferowane jest wyłączne karmienie niemowlęcia mlekiem aż do 6. miesiąca jego życia. Jeżeli pediatra uzna, że Pani syn jest gotowy, można spróbować wprowadzać niewielkie ilości warzyw i owoców – mam na myśli te, które nie mają działania zapierającego. Proszę również pamiętać o niebagatelnej roli wody – dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny być przepajane wodą, a jeśli maluch cierpi na zaparcia jest to szczególnie istotne.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty