Dieta stosowana przy zapaleniu żołądka

Witam. Chciałabym się dowiedzieć jaką diete powinnam stosować przy zapaleniu żołądka, ktore mam juz od 6 miesięcy. Czy mogę uprawiać sport? czy sa ku temu jakieś przeciwskazania. Pozdrawiam

Witam,
w przypadku zapalenia żołądka należy unikać nadmiernie obfitych posiłków, spożywanych nieregularnie i pośpiesznie, zbyt gorących lub obficie i ostro przyprawionych. Nie wskazane jest stosowanie używek uszkadzających barierę żołądkową tj. alkohol, NLPZ, papierosy. Należy także unikać picia czarnej kawy i mocnej herbaty na „pusty żołądek”. Co do uprawiania sportu nie ma przeciwwskazań. Pozdrawiam, Łasek Natalia, www.nvit.pl

Przy stanie zapalnym żołądka należy stosować dietę łatwostrawną, czyli należy wykluczyć produkty bogate w błonnik (surowe warzywa, owoce ze skórką, ciemne pieczywo, grube kasze, brązowy ryż). Należy spożywać dobrze ugotowane makarony, ryż, drobne kasze, jasne pieczywo, warzywa i owoce w postaci ugotowanej lub upieczonej (bez skórek i bez pestek). Należ y ograniczyć kawę i mocną herbatę, miętę itp.
Co do sportu to on nasila wydzielanie kwasu solnego więc może nasilać dolegliwości. Wszystko jest kwestią indywidualnej tolerancji.

Witam.Zalecałabym dietę lekkostrawną. Posiłki spożywać 4-5 dziennie o stałych porach, niewielkie objętości.dozwolone techniki to; gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez wcześniejszego obsmażania produktów w tłuszczu. , pieczenie w folii aluminiowej,pieczenie w rękawie foliowym.Pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

W zapaleniu żołądka stosujemy dietę łatwostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. W przypadku części lekarstw ograniczanimy również mleko i produkty mleczne. Nie ma przeciwskazań co do umiarkowanego wysiłku fizycznego. Pozdrawiam.