Witam
Przy tego typu dolegliwościach należy się udać bezpośrednio do dietetyka , który przeprowadzi szczegółowy wywiad i na jego podstawie określi jaką dietę należy zastosować .
pozdrawiam
Witam Panią,
w przypadku żółciowego zapaleniu żołądka, dieta powinna mieć charakter diety lekkostrawnej z ograniczaniem produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego (mocne wywary mięsna i warzywne, potrawy smażone, napoje gazowane, tytoń, alkohol, kawa, mocna herbata, ostre przyprawy np. chilli, ocet, musztarda, chrzan, ziele angielskie, liść laurowy, inne podrażniające). Ponadto należy wyłączyć z diety produkty wzdymające: warzywa kapustne i strączkowe, ograniczyć lub wykluczyć warzywa podrażniające takie jak cebula, czosnek, por oraz inne w zależności od indywidualnej tolerancji, wykluczyć produkty tłuste np. tłuszcz, tłuste mięsa i przetwory, zwłaszcza mielone takie jak kiełbasa, mielonki, pasztety, sery twarde, śmietana, warzywa i owoce powinny powinno się spożywać głównie w formie przetworzonej, należy spożywać posiłki i napoje o temperaturze umiarkowanie ciepłej.
Posiłki powinny być spożywane często ale w niewielkiej objętości, regularnie jedzone o stałych porach, dokładnie, powolnie przeżuwane. Proszę również pamiętać o spokoju podczas ich spożywania.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Sylwia Beyer-Wygońska
W przypadku takiego schorzenia stosuję się dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Proszę na ten temat poczytać sobie na stronie: http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_wrzody.htm
Dzień dobry,
W ramach ogólnych założeń Pani dieta powinna być skonstruowana tak jak dieta przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Podstawowe informacje o tej diecie znajdzie Pani w materiałach opracowanych przez sepcjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie:
https://www.su.krakow.pl/system/files/14983/c958556ae2.pdf?1446460569
Jeżeli stosując dietę zgodną z tymi zaleceniami będzie Pani odczuwała dyskomfort lub stosowanie w taki sposób sformułowanej diety będzie zbyt uciążliwe polecam kontakt z dietetykiem, który dobierze dietę odpowiednią do Pani indywidualnych uwarunkowań.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jaka dieta przy refluksie żołądka? – odpowiada Mgr Beata Bondyra
- Dieta na zapalenie żołądka – odpowiada Mgr inż. Monika Biziel
- Dieta przy wrzodach żołądka – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Dieta przy czynnościowych zaburzeniach jelit i infekcji H. pyroli żołądka – odpowiada Mgr Beata Podbereska
- Wrzody i zapalenie żołądka a dieta – odpowiada Mgr inż. Ilona Olejnik
- Jaka dieta dla osoby cierpiącej na refluks żołądkowy? – odpowiada Mgr Beata Bondyra
- Dieta stosowana przy zapaleniu żołądka – odpowiada Dr inż. Katarzyna Kowalcze
- Dieta po operacyjnym usunięciu pęcherzyka żółciowego – odpowiada Mgr inż. Justyna Antoszczyszyn
- Dieta po zapaleniu trzustki – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Po jakim czasie od rozpoczęcia leczenia zapalenia żółciowego żołądka można spodziewać się poprawy? – odpowiada Lek. Beata Wańczyk-Dręczewska
artykuły
Gastropatia żółciowa - objawy, przyczyny, dieta i leczenie
Gastropatia żółciowa to uszkodzenie błony śluzowej
Wrzody żołądka dieta - co jeść, a czego unikać
Wrzody żołądka to nic innego jak ubytek błony śluz
Dieta na zgagę - czego nie jeść, produkty dozwolone
Dieta na zgagę wskazana jest wtedy, gdy doskwiera