Jaką dietę wybrać przy bólach żołądka?

ciągle odczuwam ból żołądka i w miejscu gdzie znajduje się wątroba i trzustka . Jaką dietę mam wybrać ? Mój lekarz powiedział że ma być lekkostrawna i tyle się dowiedziałam .

Witam Panią. Dieta lekkostrawna jest modyfikacją żywienia racjonalnego ludzi zdrowych. Podstawą tej diety jest ograniczenie, a nawet wykluczenie produktów i potraw tłustych, smażonych, pieczonych w tradycyjny sposób, długo zalegających w żołądku, wzdymających, ostro przyprawionych. Smażenie na tłuszczu jest całkowicie wykluczone. Dozwolony tłuszcz to oleje roślinne. Tłuszcze zaleca się podawać do sałatek na zimno. Zup i sosów nie powinno się zaprawiać ani mąką ani śmietaną. Potrawy sporządza się metodą gotowania w wodzie, na parze, w naczyniach bez wody. Można stosować duszenie lub krótkie obsmażanie produktu bez tłuszczu lub pieczenie w foli. W diecie lekkostrawnej należy także zmniejszyć podaż błonnika pokarmowego.

Pozdrawiam,
Monika Biziel
biziel.dobrydietetyk.pl