Jaką dietę powinna stosować osoba ze stanem zapalnym żołądka i dwunastnicy?

Dzień dobry, co powinna jeść osoba, u której zdiagnozowano stany zapalne żołądka i dwunastnicy od 2010( 3 gastroskopie) bez zakażenia h.pylori. Jednocześnie występuje u niej insulinooporność i hiperinsulinemia oraz nieznacznie podwyzszony kortyzol. Przy próbie jedzenia wypieków z mąki 2000 cierpi na zgagę jak i również przy surowych warzywach jest dyskomfort. Od ponad 20 lat cierpi również na zaparcia i żadne diety ani lekarstwa(moxalole, ir colon)ani suplementy typu colon c, błonnik nie pomogły

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Dzień dobry,
nie powinna Pani przyjmować takich suplementów zawierających dodatkowe ilości błonnika, który może draznić śluzówkę żołądka.
Ważne jest, by Pani masa ciałą była prawidłowa, proszę jeść wolno, dokładnie przeżuwając , ale 4-5 a nawet 6 niewielkich posiłków w ciągu dnia.
Dieta powinna być lekkostrawna, produkty jak najmniej przetworzone. Powinna Pani postawić na wszystko to co działą silnie przeciwzapalnie: cynamon, pietruszka, kurkuma. Bez wątpienia powinna Pani zadbać o przywrócenie właściwej mikloflory jelitowej - probiotyki w tym mleczne napoje fermentowane.
Polecam z wynikami udac sie do dietetyka po wskazówki zywieniowe.
pozdrawiam

Proszę spróbować zastosować dietę lekkostrawną. Pisze Pani, że była stosowana bez skutku, jednak ani mąka 2000, ani surowe warzywa się w taką dietę nie wpisują. Dieta lekkostrawna to jasne pieczywo, warzywa gotowane, klopsiki, lekkie nietłuste zupy, drobne kasze, ryż basmati, gotowane chude mięso i ryby, jajecznica na parze, jajka na miękko, owoce przetworzone, ewentualnie rozcieńczone soki lub kompoty. W początkowym okresie żadnego błonnika. Dieta taka powinna być stosowana na tyle długo, aby ustąpiły dolegliwości. Z racji tego, że jest to dieta niedoborowa, powoli należy wprowadzać warzywa al dente, potem dopiero surowe. Jeśli nie ma nagłych spadków energii przy insulinooporności przerwy między posiłkami około 4 godziny, wrażliwość na insulinę poprawia umiarkowany wysiłek fizyczny, choćby spacery. Przy insulinooporności sprawdza się dieta rozdzielna, czyli posiłki białkowo-tłuszczowe oraz węglowodanowo-tłuszczowe (a nie jak tradycyjnie białkowo-węglowodanowe).