Jaką dietę powinna stosować osoba z podrażnionym jelitem?

Witam , jaką dieta jest najlepsza przy podrażnionym jelicie , czas leczenia, i czy da się całkowicie wyleczyć , Dziękuję

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Dieta przy chorobach jelit zależy od bardzo wielu czynników i nie da się jej określić bez analizy sposobu żywienia, stylu życia, towarzyszących chorób czy dodatkowych objawów.

Ogólne zasady obejmują ograniczenie błonnika w diecie, spożywanie owoców i warzyw bez skórek i pestek, czasem w formie przecierów, niskotłuszczowy nabiał, chude mięsa, pieczywo jasne, ograniczenie produktów pełnoziarnistych, tłustych, przetworzonych, smażonych (raczej gotowanie, duszenie, pieczenie w folii). Niewskazane są też produkty wzdymające (na przykład warzywa kapustne czy rośliny strączkowe).

Najlepiej spożywać kilka (5-6) niewielkich posiłków w regularnych odstępach czasu.

Wszystko zależy jednak od danej osoby, czasami produkty, które są przeciwwskazane nie dają niepożądanych objawów, a szkodzą te potencjalnie bezpieczne. Warto zatem dokładnie obserwować swój organizm, tak aby wyłapać, które produkty żywnościowe nam nie służą. Najlepiej byłoby przeanalizować swój jadłospis przy pomocy dietetyka i szybko wdrożyć "plan naprawczy".

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka