Witam,
Odpowiadałam już na podobne pytanie, dlatego też pozwolę sobie przytoczyć moją poprzednią wypowiedź.

Zmiana złych nawyków żywieniowych i wdrożenie aktywności fizycznej w cukrzycy typu II jest najważniejszym elementem, który w większości przypadków pozwala wrócić do pełnego zdrowia.
Jeśli chodzi o dietę, to przede wszystkim należy skupić się na:
- spożywaniu 5-6 posiłków dziennie w równych odstępach czasowych,
- oparciu diety głównie na produktach o niskim IG (w Internecie znajdzie Pani tabele IG),
- ograniczeniu spożywania soli kuchennej, tłuszczów nasyconych (tłuste mięso i produkty zwierzęce) i tłuszczów trans występujących m.in w słodyczach i margarynach,
- włączeniu warzyw do każdego posiłku,
- absolutnej rezygnacji z alkoholu, który niezwykle szybko podnosi poziom cukru we krwi,
- spożywaniu owoców tylko w pierwszej połowie dnia,
- włączeniu do diety produktów nierafinowanych, nieprzetworzonych np. "białe" węglowodany typu: makaron, ryż, drobne kasze, pieczywo zamienić na ich "ciemne", pełnoziarniste odpowiedniki,
- włączeniu do diety błonnika, którego najlepszym nośnikiem są głównie: warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby owsiane czy gryczane, owoce czy nasiona roślin strączkowych,
- spożywaniu około 2 litrów wody dziennie,
- wprowadzeniu odpowiednich technik kulinarnych jak: gotowanie na parze, gotowanie w sposób tradycyjny, duszenie bez wcześniejszego obsmażania, pieczenie w rękawie,
- wdrożeniu do dnia codziennego aktywności fizycznej- główną uwagę proszę zwrócić na trening tlenowy, który jak wskazują badania naukowe regulują poziom cukru we krwi. Trening tlenowy to np.: pływanie, bieganie, długi spacer, jazda na rowerze, nordic walking. W przypadku aktywności fizycznej intensywność należy dobrać do aktualnych możliwości, a wraz z rozwojem ogólnej kondycji można wprowadzić zasadę progresji czyli stopniowego zwiększania intensywności np. wydłużyć czas pływania.

Oprócz diety i aktywności fizycznej ważnym czynnikiem jest również redukcja stresu i umiejętność codziennej relaksacji.

Nie wiem czy ma Pani problem z nadwagą czy otyłością- jeśli tak, to pierwszorzędną sprawą będzie redukcja masy ciała, w której pomogą Pani powyższe zalecenia.

Trzymam kciuki,
Pozdrawiam
Kamila Kończak
http://www.activ-diet.pl

0

Witam!

Zachęcam do konsultacji z lekarzem i podaje ogólne zasady żywienia dla osób z cukrzycą typu 2.

Jedz 5-6 posiłków dziennie. Jedz mało, ale często. Nie przejadaj się. Posiłki spożywaj o stałych porach i w jednakowych ilościach każdego dnia. Pamiętaj o zjedzeniu ostatniego posiłku krótko przed snem (zapobiegniesz w ten sposób spadkowi cukru we krwi podczas snu).

Zadbaj, aby dieta była bogata w warzywa (2-3 razy dziennie), owoce (1-3 razy dziennie), nabiał (1-3 razy dziennie).
Klika razy w tygodniu spożywaj ryby i chude mięsa.

Ogranicz spożycie produktów szkodliwych dla Twojego zdrowia: tłuszczów nasyconych (smalec, tłuszcze zwierzęce), cukru (słodkie przekąski, dosładzanie, produkty z mąki pszennej), alkoholu, soli. Pij wodę mineralną, herbatę lub kawę bez cukru- unikaj słodzonych napojów, które są źródłem dodatkowych kalorii.
Spożywaj produkty o niskim indeksie glikemicznym. Im wyższa wartość GI, tym szybciej i o większą wartość wzrośnie Twój „cukier” we krwi.

PRODUKTY O NISKIM GI (<55): surowe warzywa i owoce, nasiona słonecznika, pieczywo razowe i pełnoziarniste, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, nabiał. Poziom glukozy we krwi po spożyciu tych produktów wzrasta powoli. Zapobiega to wahaniom „cukru” we krwi.

PRODUKTY O WYSOKIM GI (>55): chipsy, słodycze, cukier, pieczywo pszenne, ryż biały, produkty z mąki pszennej, kukurydza prażona, owoce w syropach, piwo. Produkty te powodują duże wahania „cukru” we krwi i nie są zalecane w diecie. Gotuj al dente, w folii, na parze, grilluj. Unikaj smażenia.

Usuwaj widoczny tłuszcz z mięsa i wędlin.

Pamiętaj, że ruch jest podstawą leczenia. Najlepiej jeśli odbywa się na świeżym powietrzu. Może to być: marsz (np. z kijkami), wolny bieg, jazda na rowerze, pływanie.

Wysiłek fizyczny wymaga dodatkowej porcji złożonych węglowodanów przed, w trakcie i po jego zakończeniu. Zapobiegniesz w ten sposób hipoglikemii (niskiemu stężeniu cukru we krwi).

UWAGA! Noś przy sobie coś słodkiego, na wypadek niedocukrzenia (osłabienie, zawroty głowy, pocenie się, uczucie głodu.

Zapraszam również na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty