Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja testu obciążenia glukozą

Witam, Proszę o interpretację testu obciążenia glukozą 75 w 26 t.c.. glikemiczny na czczo: 89, po 60 min.:171 oraz po 120 min : 160
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Dzień dobry,

Na podstawie wyniku testu można u Pani postawić rozpoznanie cukrzycy ciążowej - wg aktualnych wytycznych PTD 2016 - wynik po 2h wskazuje na cukrzycę ciążową- glikemia po 2 h powinna wynosić < 153 mg/dl (inne wytyczne są dla kobiet nie będących w ciąży).
Powinna udać się Pani do diabetologa, który wyda Pani stosowne zalecenia oraz zaopatrzy w glukometr i wypisie paski do glukometru, które przysługują Pani z refundacją. Proszę zabrać ze sobą wyniki badania. Niewykluczone, że na razie wystarczy Pani wdrożenie odpowiedniego postępowania dietetycznego. Powinna Pani również okresowo sprawdzać za pomocą odpowiednich pasków stężenie ketonów w porannej próbce moczu. Diabetolog wszystko dokładnie Pani wytłumaczy.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy