Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik testu obciążenia glukozą w 28. tygodniu ciąży

Witam, jestem w 28 tygodniu ciąży, jest to moja pierwsza ciąża mam 28lat, i robiłam teraz test obciążenia glukozą (75g), chciałabym prosić o interpretację wyników: glukoza na czczo - 5,18 glukoza po 1h - 11,34 glukoza po 2h - 9,28, nie mam innych objawów, nigdy nie miałam cukrzycy w rodzinie tez nikt nie ma z tym problemów, nie przytyłam zbyt dużo, jedynym problemem są puchnące i gorejące stopy. czy wyniki są bardzo złe czy od razu powinnam udać się do lekarza czy zrobić ponowny test?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Szanowna Pani,

Jak rozumiem wyniki ma Pani w mmol/l. Według aktualnych wytycznych PTD 2015 można u Pani rozpoznać cukrzycę ciążową. Nie ma sensu powtarzać testu.. Proszę wybrać się do diabetologa, który wyda Pani odpowiednie zalecenia. Na pewno trzeba będzie zaopatrzyć się w glukometr i wprowadzić dietę cukrzycową. Jeśli glikemie na czczo będą przekraczały 70-90 mg/dl, zaś po posiłkach 120 mg/dl do rozważenia małe dawki insuliny.


Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy