Wynik testu obciążenia glukozą w 28. tygodniu ciąży

Witam, jestem w 28 tygodniu ciąży, jest to moja pierwsza ciąża mam 28lat, i robiłam teraz test obciążenia glukozą (75g), chciałabym prosić o interpretację wyników: glukoza na czczo - 5,18 glukoza po 1h - 11,34 glukoza po 2h - 9,28, nie mam innych objawów, nigdy nie miałam cukrzycy w rodzinie tez nikt nie ma z tym problemów, nie przytyłam zbyt dużo, jedynym problemem są puchnące i gorejące stopy. czy wyniki są bardzo złe czy od razu powinnam udać się do lekarza czy zrobić ponowny test?

Szanowna Pani,

Jak rozumiem wyniki ma Pani w mmol/l. Według aktualnych wytycznych PTD 2015 można u Pani rozpoznać cukrzycę ciążową. Nie ma sensu powtarzać testu.. Proszę wybrać się do diabetologa, który wyda Pani odpowiednie zalecenia. Na pewno trzeba będzie zaopatrzyć się w glukometr i wprowadzić dietę cukrzycową. Jeśli glikemie na czczo będą przekraczały 70-90 mg/dl, zaś po posiłkach 120 mg/dl do rozważenia małe dawki insuliny.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz