Co powinnam teraz zrobić?

Dzień dobry, mam 39 lat. 2 lata temu miałam cukrzycę ciążową z wynikiem krzywej cukrowej na czczo 81, po 60 min obciążenie glukozą 50 - wynik 196. Przebieg był bardzo łagodny, więc założyłam po porodzie, że jestem już zdrowa. Waga urodzeniowa dziecka to 2960 g. W lutym 2009 r. na dolnych powiekach pojawiły mi się żółtaki. Okazało się, że mogą być wynikiem skaczącego poziomu cukru. Pożyczyłam sobie glukometr i okazało się, że godzinę po posiłku poziom cukru dochodzi nawet do 260. Lekarz skierował mnie na krzywą cukrową i wynik mnie zaskoczył: na czczo 73, po obciążeniu glukoza 75 -120 min wynik 87. I teraz pytanie: z obserwacji w trakcie ciąży zauważyłam, że najwyższy poziom cukru mam godzinę po posiłku, ale w ciągu 10 następnych minut bardzo szybko wraca do normy. Czy badanie krzywej może w moim przypadku nie być wiarygodne? Czy zrobienie hemoglobiny glikowanej coś wyjaśni? I czy taki wysoki poziom cukru po posiłku, ale szybko spadający, może być niebezpieczny? Dlaczego teraz nie wykonuje się pomiarów krzywej również godzinę po posiłku? Czy taki pomiar jest bez znaczenia? Dodam jeszcze, że jestem szczupła i nie mam żadnych objawów typowych dla cukrzycy.

Witam!

Test GCT, w którym dokonuje się oznaczenia po upływie 60 min od wypicia roztworu 50 g glukozy, jest badaniem przesiewowym w kierunku cukrzycy ciężarnych, wykonywanym w 24-28 tygodniu ciaży. Przeprowadza się go bez wzgledu na spożyty wcześniej posiłek.

Doustny test tolerancji glukozy (OGTT) służy do rozpoznania cukrzycy lub nieprawidłowej tolerancji glukozy. Oznacza się w nim glikemię na czczo oraz po 120 min od wypicia roztworu 75 g glukozy.

Cukrzycę rozpoznajemy w trzech sytuacjach:
1) gdy przypadkowo (bez wzgledu na posiłek) oznaczona glikemia wynosi co najmniej 200 mg/dl i występują typowe objawy cukrzycy,
2) gdy 2-krotnie glikemia na czczo wyniesie co najmniej 126 mg/dl,
3) glikemia w 120 minucie OGTT wyniesie minimum 200 mg/dl.

Ponadto wyróżniamy tzw. stany przedcukrzycowe:
1) nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG) - kiedy poziom glukozy na czczo mieści się w przedziale 100-125 mg/dl, jest wskazaniem do wykonania OGTT,
2) nieprawidłowa tolerancja glukozy (IGT) - gdy glikemia w 120 minucie OGTT mieści się w przedziale 140-199 mg/dl.

Należy pamietać, że cukrzyca ciężarnych może ustąpić w ciągu 6 tygodniu po porodzie lub nie, i wtedy rozpoznajemy cukrzycę.
Wystapienie cukrzycy ciężarnych, nawet po jej ustapieniu, jest stanem predysponujacym do rozowju cukrzycy w przyszłości.

Pozdrawiam

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.