Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja wyniku badania krzywej cukrowej i podejrzenie cukrzycy typu MODY

Witam, bardzo proszę o interpretację wyników krzywej cukrowej i insulinowej. Glukoza na czczo 107,4 mg/dl Glukoza (Po 1h po 75 g glukozy) 55,6 mg/dl Glukoza (Po 120 min po 75 g glukozy) 102,5 mg/dl Insulina na czczo 6,2 μU/ml Insulina (L97) (Po 1h po 75 g glukozy) 16,0 μU/ml Insulina (L97) (Po 120 min po 75 g glukozy)18,4 μU/ml Na czczo od ok 8 lat poziom cukru ok 110 -130 mg/dl Lekarz podejrzewał cukrzycę typu MODY. Dodatkowo mam niedoczynność tarczycy, ale w dniu badania nie zażywałam leków
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Rodzaje pomp insulinowych

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjna. Istnieje kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z rodzajami pomp insulinowych.

Lek. Krzysztof Szmyt
79 poziom zaufania

Witam,
Szanowna Pani,oznaczanie stężenia insuliny podczas testu tolerancji glukozy nie pozwala na jasną odpowiedź odnośnie zaburzeń jej wydzielania, jednakże u Pani poziomy wydają sie być prawidłowe. Standardem w tym zakresie jest badanie z wykorzystaniem klamry euglikemicznej wykonywane tylko w warunkach klinicznych. Stężenie glukozy na czczo jest podwyższone, jednakże po 1po 2 godzinach jest prawidłowe i nie pozwala na rozpoznanie cukrzycy. Proszę się skonsultować z lekarzem prowadzącym, który po ocenie stanu klinicznego dokona pełnej interpretacji. Pozdrawiam

0

Wyniki świadczą jedynie o nieprawidłowej glikemii na czczo, która jest stanem przedcukrzycowym. Wykonywanie u Pani klamry euglikemicznej nie jest potrzebne. Wyniki nie świadczą o cukrzycy.

Specjalista chorób wewnętrznych i diabetolog. Pracuje w Centrum Badań Klinicznych PI-House w Gdańsku i Spółdzielni Lekarskiej w Gdyni.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy