Krzywa cukrowa - interpretacja wyników

Witam, chciałabym prosić o interpretację wyników badania krzywej cukrowej. Mam 25 lat. Oto wynik: glukoza na czczo - 100 mg/dl, glukoza 60' - 144 mg/dl - to badanie wykonywane rok wcześniej wynosiło 128 mg/dl, glukoza 120' - 114 mg/dl. Czy są powody do zmartwień? Czy powinnam o czymś wiedzieć, co jest przy tych wynikach niepokojącego? Czy wyższy poziom glukozy na czczo może już świadczyć o cukrzycy? Jak wygląda leczenie? Czy powinnam wykonać inne badania? Przyznam, że wyższy poziom glukozy, niż rok wcześniej trochę mnie zaniepokoił. Dlatego postanowiłam spytać tutaj z czym może to być związane, niż czekać na wizytę u mojego lekarza. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję, Estera.
25 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Prawidłowe stężenie glukozy na czczo mieści się w granicach 72-99 mg/dl. Wartości między 100 a 124 pozwalają na rozpoznanie stanu przedcukrzycowego, nazywanego nieprawidłową tolerancją glukozy na czczo.

Prawidłowe wyniki krzywej cykrowej w 60 minucie wynoszą <180 mg/dl, a w 120 minucie <140mg/dl.

Na podstawie przytoczonych wyników badań można zatem zastanowić się nad rozpoznaniem nieprawidłowej tolerancji glukozy na czczo - Pani wynik jest wartością graniczną. Należy zatem dalej kontrolować się i zacząć ograniczać produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Pozdrawiam.