Krzywa cukrowa w ciąży

Witam, chciałabym prosić o interpretację krzywej cukrowej w ciąży. Zastanawiam się czy te wyniki mogą wskazywać na cukrzycę ciążową. Oto wynik: krzywa cukrowa w ciąży: glukoza na czczo - 92 mg/dl glukoza po 1h - 100 mg/dl glukoza po 2h - 156 mg/dl. Czy to dobry wynik krzywej cukrowej w ciąży? Zastanawiam się czy mam tutaj powody do obaw, boję się, że będę miała cukrzycę ciążową, ponieważ jest to niestety u mnie przypadłość rodzinna. Czy złe samopoczucie może być powiązane z wynikami krzywej cukrowej w ciąży? Ostatnio czuję się znacznie bardziej osłabiona, ospała, powiem szczerze, że nic mi się nie chce i nie wydaje mi się, żeby to było po prostu lenistwo. Wiem, że w ciąży ma się mniej siły, ale jednak tutaj coś jest wyraźnie nie tak. Bardzo proszę o interpretację wyników krzywej cukrowej w ciąży i informację czy coś jest ze mną nie tak i ewentualnie czy coś grozi dziecku albo mi. Dziękuję.

Witam Panią,

Niestety według nowych wytycznych można u Pani rozpoznać cukrzycę ciążową. Rozpoznajemy ją jak poniżej:

„cukrzyca ciążowa”, jeżeli jeden z wyników uzyskanych w OGTT 75 g jest nieprawidłowy:
- glikemia na czczo 5,1–6,9 mmol/l (92–125 mg/dl)
- po 1 godz. ≥10,0 mmol/l (180 mg/dl)
- po 2 godz. ≥8,5–11,0 mmol/l (153–199 mg/dl).

Zaś cukrzyca w ciąży to:

„cukrzyca w ciąży”, jeżeli chora spełnia któreś z dotychczas obowiązujących kryteriów rozpoznania cukrzycy:
- glikemia na czczo ≥7 mmol/l (126 mg/dl)
- lub glikemia >11,1 mmol/l (200 mg/dl) w 2. godz. OGTT 75 g
- lub glikemia przygodna ≥11,1 mmol/l (200 mg/dl) z towarzyszącymi objawami hiperglikemii

Patrząc na Pani wyniki na początku powinna wystarczyć odpowiednia dieta, ale proszę udać się do Poradni Diabetologicznej i być pod jej kontrolą.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz